Delta Menkul’den Gündem

ABD’de işsizlik başvuruları 4 yılın en düşüğünde

ABD’de işsizlik maaşından yararlanmak için ilk kez başvuranların sayısı geçen hafta beklenmedik bir şekilde düşerek son dört yılın en düşük seviyesine indi. Bu durum, ABD’de istihdam piyasasının iyileşmekte olduğunu işaret ediyor.İşsizlik başvuruları 11 Şubat ile biten haftada 13,000 düşerek 348,000′e indi. Bu, Mart 2008′den bu yana en düşük seviyeyi işaret ediyor. Bloomberg News’un anketine kartılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, işsizlik başvurularının 365,000′e yukselmesi bekleniyordu.

ABD’de konut başlangıçları beklenenden iyi çıktı
ABD’de yeni konut yapımı başlangıçları Ocak ayında, hava koşullarının ılık olmasının da etkisi ile beklenenden daha hızlı arttı. Bu durum, ABD’de konut piyasasının istikrar kazanmakta olduğunu işaret ediyor.Konut başlangıçları, Aralık ayındaki 689,000 seviyesinden yüzde 1.5 artarak Ocak ayında 699,000 seviyesine çıktı. Bloomberg News’un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 675,000 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Aralık ayı verisi ise 657,000′den 689,000′e revize edildi. Gelecekteki konut inşaatlarının bir göstergesi olan inşaat izinleri verisi de yükseldi.

Bernanke: Ekonomideki toparlanma zayıf
Fed Başkanı Ben Bernanke ekonomideki toparlanmanın ‘rahatsız edici düzeyde zayıf’ olduğunu belirtti. Bir konferansta konuşan Fed Başkanı, düşük faiz oranının ekonomik toparlanmayı hızlandıracağının altını çizdi.Bankacılıkta risklere yönelik daha iyi denetim yapılması gerektiğini vurgulayan Bernanke, stres testlerinin bankacılık sektörünün önünü görmesi açısından yararlı olduğunu da dile getirdi.Fed Başkanı geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada, bankanın en erken 2014 yılı sonuna kadar faiz oranlarını düşük seviyede tutma planını yinelemişti.

Çin’in yeni ABD yatırımları QE3 beklentisini yansıtıyor
Nomura Securities International’ın analistleri, Çinli yatırımcıların Aralık ayında ellerindeki ABD hükümeti destekli mortgage varlıklarını ve borç senetlerini artırmasının, ülkenin, ABD’nin QE3′e gitmesini beklediğine işaret ediyor olabileceğini söyledi.New York’taki Japon kuruluşunun rakamlarına göre, Çin’in 33 milyar dolarlık uzun vadeli ABD hazine kağıtlarındaki varlığını azaltmasıyla, ülkenin elindeki ABD kağıtları Aralık ayında 9.5 milyar dolar artış kaydetti. Artan varlıklar arasında Ginnie Mae teminatlı ev kredisi tahvilleri ve Federal Konut Kredisi Bankası sisteminin teminatsız kağıtları bulunuyor.

Yunanistan’da ilerleme var; para yok
Çarşamba gecesi Yunanistan’ın kurtarma paketinin masaya yatırıldığı Euro Bölgesi maliye bakanlarının telekonferans görüşmesinde olumlu sinyaller yer yer öne çıksa da, kurtarma paketinin verilmesi kararı en erken 20 Şubat Pazartesi gününe ertelendi.Eurogrup Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan’ın kemer sıkma planını nasıl uygulayacağına ilişkin daha fazla fikir edinmeleri gerektiğini ve bu konudaki denetimlerin artırılmasına yönelik çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.Atina, Avrupa Birliği ve IMF’den 130 milyar euro değerindeki kurtarma paketini alabilmeyi umuyor; ancak Euro Bölgesi maliye bakanları bu kez planların uygulamasına ilişkin daha somut gelişmeler ve bağlılık istiyor.

‘Yunanistan ya reform yapmalı ya euro’dan çıkmalı’
Frieden düzenlediği basın toplantısında, bölgeye üye her ülkenin ortak para birliğinde bulunup bulunmayacağına kendisinin karar verdiğine, eğer üye olmaya karar verirse koşullarını da yerine getirmek zorunda olduğuna dikkati çekti.Para birliğinin bir üye ülkeyi birlikten çıkarmayı öngörmediğine dikkati çeken Frieden, ”Eğer bir ülke, ‘reform yapmayı tercih etmiyorum, diğer ülkelerin parasını almayı da tercih etmiyorum’ derse, bu onun tercihidir. Yapısal reformları yapmadan ulusal parasına dönerse ülke kendisi birlikten çıkmayı seçer. Bu nedenle Euro Bölgesi’nde kalmak isteyip istemediğine karar vermek Yunanistan halkının sorumluluğudur” dedi.

Yunanistan Batar Euro Dağılır
Dünyaca ünlü hedge fon yöneticisi John Paulson, Yunanistan’ın temerrüde düşeceğini, bunun da euronun dağılması da dahil bir kıyamet senaryosunu beraberinde getireceğini savundu.Dünyanın en büyük hedge fon yöneticilerinden John Paulson, Yunanistan’ın Mart sonunda temerrüde düşeceğini, bunun da euronun dağılması üzerindeki tartışmaları tetikleyeceğini öngördü. Paulson, Yunanistan’ın öngörülmeyen 90 milyar euroluk bir fonlama ihtiyacı olacağını, bu gereksinimin ise gerek bankaların sermayelendirilmesi gerekse diğer fonlama ihtiyaçlarından kaynaklandığını savundu.

Dev Bankalarının Notu Tehlikede
Moody’s 16 Avrupa ülkesinde 114 finansal kuruluşun notlarını izlemeye aldığını duyurdu.17 global bankanın kredi notlarını olası bir indirim için izlemeye alan Moody’s, Avrupa’da 16 ülkede toplam 114 finansal kuruluşun notlarına karşı da harekete geçti. Moody’s Avrupa’da 114 bankanın notlarını izlemeye almasının borç krizini ve bölgeülkeleririnin kredibilitelerindeki kötüleşmeyi yansıttığını vurguladı.Moody’s, 114 Avrupalı finansal kuruluştan 99′nun tek başına ayakta kalma notlarını, 109′unun uzun vadeki kredi ve mevduat notlarını ve 66 kurumun kısa vadeli kredi notları olası bir indirim için izlemeye aldı.Moodys’in kararından 8 Avusturya, 1 Belçika, 8 Danimarka, 1 Finlandiya, 10 Fransa, 7 Almanya, 24 İtalya, 1 Lüksemburg, 6 Hollanda, 1 Norveç, 6 Portekiz,4 Slovenya, 21 İspanya, 5 İsveç, 2 İsviçre ve 9 İngiltere finansal kurumu etkilendi.,,

İspanya borçlandı
İspanya Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, Hazinenin Ocak 2015 vadeli tahvil ihalesinde ortalama faiz oranı yüzde 4,984′ten yüzde 2,966′ya, 7 yıl vadeli tahvil ihalesinde ise yüzde 5,352′den yüzde 4,832′ye geriledi. Temmuz 2015 vadeli tahvil ihalesinde de ortalama getiri oranı yüzde 2,861′den yüzde 3,332′ye yükseldi.
Hazinenin 3-4 milyar Euro aralığında borçlanma hedeflediği söz konusu ihalelere yaklaşık 11,7 milyar Euro talep geldi.

Tüketici güveni Ocak ayında arttı
Tüketici Güven Endeksi, bu yılın Ocak ayında geçen yılın Aralık ayına kıyasla yüzde 0,2 oranında arttı. Aralıkta 92,0 olan endeks Ocak ayında 92,2 değerine yükseldi.

Portekiz, Yunanistan Olmadığını Gösterecek
Portekiz Ekonomi Bakanı Alvaro Santos Pereira, Portekiz’in Yunanistan olmadığını ve bunu göstereceğini söyledi.CNBC’ye konuşan Pereira, ülkesinin zorlu reformları toplumun desteği ile gerçekleştirmekte olduğunu ve Portekiz’in ortak para birimine sırtını dönmeyeceğini söyledi.Pereira, “Kemer sıkma ve büyüme arasındaki denge her zaman hassas olmuştur ve hiç kimsenin bu konuda sihirli bir değneği yok. Krizden çıknanı tek yolu reformları gerçekleştirmek” diye konuştu.

İspanya Daraldı
İspanya ekonomisi, geçen yılın dördüncü çeyreğinde, çeyrek bazda yüzde 0,3 daraldı.İspanya İstatistik Ofisinin (Ine) verilerine göre, ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYH) geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 daraldı. Ekonomi, geçen yılın tamamında ise yüzde 0,7 büyüdü.İspanya ekonomisinde görülen yavaşlamanın iç talepteki ciddi daralmadan kaynaklandığına dikkat çekildi.

 

 

A. Cihan Peköz

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Uluslararası piyasalara "ABD" desteği

Uluslararası piyasalar ABD verilerinin beklenenden iyi çıkmasından olumlu etkileniyor

Kapat