Dans Pistinin En Güzeliydi

BP’nin eski CEO’su Tony Hayward, Karamehmet ve Mehmet Sepil ile ortaklıklarını anlattı.
 

“Dans pistine çıktım, pistte pek çok güzel kız yaklaştı ama en güzeli Mehmet’ti”.

 
BP’nin eski CEO’su Tony Hayward, Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Sepil ile yaptığı ortaklığı, “Dans pistine çıktım, pistteki pek çok güzel kız yaklaştı en güzeli Mehmet Sepil’di” diyerek anlattı. BP’den ayrıldıktan sonra Londra Borsa’sında 2 milyar dolar biriktirdiğini açıklayan Genel Energy CEO’su Tony Hayward, niyetinin üretim şirketine geçmek olduğunu, sonrasında büyüyebileceği bir şirket aradığını dile getirdi.

 
BP’nin eski CEO’su Hayward’ın ortak olduğu İngiliz petrol şirketi Vallares, Çukurova Grubu ve Mehmet Sepil’in ortak olduğu ve ağırlıklı olarak Kuzey Irak’ta petrol arama ve üretim alanında faaliyet gösteren Genel Enerji ile birleşmiş ve yeni şirketin adını Genel Energy olarak açıklamıştı.

 
Hayward ile Bloomberg HT’nin yayınına katılan Mehmet Sepil ise birleşme sürecini şöyle anlattı: “Çok hızlı bir birleşme oldu. 4-5 milyar dolarlık birleşmelere baktığınızda 3 ayda yapılan bir birleşmeye rastlayamazsınız.” Sepil, birleşme ile şu an şirketin 2 milyar dolar nakdi olduğunu kaydetti.
 

Ortadoğu ve Afrika’da çok fazla fırsat olduğunu düşündüklerini dile getiren Hayward, Kuzey Irak Doğu Akdeniz ve Afrika’da büyüme hedefleri olduklarını söyledi. Keşif fırsatları aradıklarını ifade eden Hayward, ilerleyen 3 yıl içinde yüzde 35 büyüme beklediklerini de sözlerine ekledi. Çok büyük bir rezerve sahip olduklarını kaydeden Hayward çok güçlü bir sermaye artışının 3 ila 5 yılda görülebileceğini, 20-25 milyar dolarlık sermayeye sahip olabileceklerini ifade etti.

 
‘Petrol 150 doları görürse şaşırmam’

 

Petrol fiyatlarının bir politik olay daha yaşanırsa artabileceğini bildiren Tony Hayward 2008’de 150’nin görüldüğünü yakın vadede yeniden 150 doların görülmesinin kendisini şaşırtmayacağını söyledi. Gelecek piyasalarda çok büyük dalgalanma gördüklerini kaydeden Hayward gelecekte güvenilir göstergeler olmadığını belirtti. Hayward, 10 yıl içinde petrol ve gaz fiyatları arasında bağın kopacağını vurgulayarak, “Önümüzdeki 10 yılda yeni bir gazın piyasaya girdiğini göreceğiz. Yeni keşifler doğalgaz fiyatlarını düşürebilir” dedi.
 

Türkiye’de petrol yok
 

Tony Hayward Türkiye’de petrol var mı sorusuna, “Uluslararası petrol şirketleri ve TPAO son 50 yılda Türkiye’de ciddi anlamda petrol aradılar ve hiç bulamadılar. Sanırım bulabilecek çok fazla petrol yok. Karadeniz’de olabilir ama bu da çok düşük bir ihtimal” yanıtını verdi.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD’da Günlük Kapanış Çok Önemli…

EUR/USD ANALİZ İspanya'nın yeni Başbakan Mariano Rajoy'un önceden "çok sıkı" olacağını belirterek uyardığı ve 1978'den bu yana ülkenin gördüğü en...

Kapat