Dağdeviren: Yön Bulmak Zorlaşıyor

Avrupa ekonomilerinde yaşanan ekonomik kriz karşısında Euro  Bölgesi dağılma tehdidiyle karşı karşıya. ING Bank Baş Ekonomisti Sengül Dağdeviren, Türkiye ve dünyada ekonomi gündemine ilişkin  beklentileri ve gerçekleşmeleri yorumladı:     
  

Ekim ayı AB’nin Yunanistan’ın borç sorunu ve bankaların yeniden  sermayelendirilmesi, Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun müdahale gücünün artırılması vb temel konularda çözüm odaklı bir yaklaşıma  döndüğü sinyalleri ile uluslararası piyasalarda risk iştahının toparlandığı Türkiye’de de yurtdışı yerleşiklerin portföy satışlarının  azaldığı bir ay oldu. Son dönemde A.B.D.’de açıklanan ekonomik veriler  yılın ikinci yarısında ekonomik aktivitede beklenen iyileşmeyi teyit  ederken temel yapısal sorunlara dair (istihdam yaratılmaması vb) ise  umut vermekten uzak kaldı. Kasım başında ise Yunanistan’dan gelen  referandum açıklaması ile artan siyasi gerilim hükümet değişimini ve  erken seçimi tetiklemiş gibi görünüyor ve daha da önemlisi siyasi  gerginlik İtalya’yı da ipotek altına almış durumda.       
  

En kötü görülmeden liderler birlikte hareket etmeyecek      
 

Kasım başındaki G20 zirvesi de dünya liderlerinin ne yazık ki en  kötü görülmeden birlikte hareket etme reflekslerinin çok güçlü olmadığını gösterdi. Siyasi gerilim ve çözüm üretmedeki zorluklar  AB’de euro bölgesinin büyüklüğünün de tartışmalara girmesine neden  olmuş gibi görünüyor. Dolayısıyla bu çözümsüzlük ortamında Euro  bölgesi için 2012′de pozitif büyüme öngörmek tamamen gerçekçiliğini  yitirmiş durumda. Nitekim ING olarak bu yılın ikinci yarısında Euro  bölgesinde kendisini gösteren durgunluğun 2012′in ilk çeyreğinde de  devam edeceği beklentisi ile 2012 büyüme öngörümüzü %0,5′ten %0′a  çektik. İngiltere’de de büyüme görünümünün ciddi anlamda zayıfladığı  düşünülürse önümüzdeki dönemde özellikle merkez bankaları üzerindeki  baskı devam edecek gibi görünüyor (çünkü maliye politikaları borç  sürdürülebilirliğine odaklanmak zorunda).      
 

Avrupa Merkez Bankası’nın yeni başkanının ilk toplantısında  sürpriz bir şekilde faiz indirmesinin ardından yeni indirimler  görebiliriz. Fed ise şimdilik sözel müdahale ile yetiniyor ancak yeni  bir parasal genişleme, zamanını tahmin etmek kolay olmasa da, hala  yüksek bir olasılık.       
 

Merkez Bankası, krizi esnek bir yapıda yönetiyor      
 

Bu ortamda Türkiye’de 2011′de büyümenin %7,5 ile yılı kapatacağı  (2012′de %4 olacağı) varsayımı ile Orta Vadeli Program (OVP) dâhilinde  bütçe hedeflerinde iyileşme öngörülse de kısa vadede bütçede bir  gevşeme olacağının sinyali verildi. Sürpriz ÖTV zamları ise yüksek  büyüme-yüksek cari açık sarmalında baskı altında kalan kurun yarattığı  enflasyon baskısıyla birlikte para politikasında ibrenin enflasyona  yönelmesine neden oldu.      
 

Daha genel bir bakış açısıyla ise aslında Merkez Bankası’nın (MB)  esnek bir yapıda kriz yönetimi süreci işlettiğini söyleyebiliriz. Yurtdışında belirsizlikler devam ettiği sürece de bu yaklaşım  korunacak gibi görünüyor. Tüm tartışmalı yanlarını bir yana bırakacak olsak dahi bugün Türkiye’de uygulanan ekonomi politikalarının en  önemli eksikliğinin net bir sinyal vermekten uzak, çoklu sonuca odaklı  bir yapıda yönetilmesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda ne yazık  ki MB’nin orta vadeli enflasyon tahminlerinin veya OVP’de öngörülen  hedeflerin de bu boşluğu doldurmadığını söylemek gerekiyor. Ancak  TL’nin MB’nin 20 Ekim’de başlayan esnek sıkılaştırma politikası ile  birlikte istikrar kazanmasından da görüleceği üzere kriz yönetiminde  yerel otoritenin politika gücü var, ama bunun Türkiye’de  sürdürülebilir büyüme için yeterli olup olmayacağı tartışılabilir.  Nitekim MB son dönemde iç ve dış talep arasındaki ayrışmanın  hafiflediği konusunda güvenli konuşsa ve Türkiye’de sorunun yüksek  büyüme değil yüksek borçlanma olduğunu vurgulasa da yüksek cari açık  baskısının kısa vadede hızla azalmayacağı anlaşılıyor. Enflasyon  cephesinde de stresin 2012′nin ilk yarısında devam etmesi olasılığı  güçlü. Dolayısıyla MB kısa vadede TL’yi korumak ve enflasyon  beklentilerini kontrol altında tutmak için en azından mevcut  sıkılaştırmayı devam ettirmek zorunda gibi görünüyor.   

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İMKB’nin Özelleştirilmesi Gündeme Gelecek

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Hüseyin Erkan, Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı. Önemli açıklamalarda bulunan Hüseyin Erkan, Türkiye’nin küresel krizlerde ayrışmasının...

Kapat