Coca-Cola : Ne Yazık ki Büyümenin Algoritması Kaybedildi

Coca-Cola’nın   Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent, Kuzey Amerika, Batı   Avrupa ve Japonya’da büyümenin algoritmasının kaybedildiğini belirterek,   ”Gelişmekte olan dünyada birçok ülke çok daha ileri kamu politikaları uyguluyor.   İş dünyasını, şirketleri, yatırımları büyüme ve istihdam için destekliyor”   dedi.
 

Kent, 7. Dünya Odalar Kongresi çerçevesinde düzenlenen ”Yeni Ekonomi   Düzeninde Zorluklar ve Fırsatlar” Panelinde yaptığı konuşmada, tüketici ürünleri   şirketi perspektifinden bakıldığında dünya genelinde yeni 3 gelişme, eğilim   gördüklerini  bunların olağanüstü fırsatların yanı sıra kısa dönemde bazı   güçlükleri de beraberinde getirdiğini söyledi.
 

Bu gelişmelerden ilkinin orta sınıfın büyümesi olduğuna dikkat çeken   Muhtar Kent, 2020 yılına kadar dünyada orta sınıfa 800 milyon ile 1 milyar   kişinin eklenmesinin beklendiğini, bunun önemli bir kısmının gelişmekte olan   ülkelerden geleceğinin öngörüldüğünü ifade etti.

 
Orta sınıftaki büyümenin dünya genelinde BRIC ülkeleri dışında Meksika,   Şili, Latin Amerika, Pakistan, Malezya, Vietnam, Türkiye, Sahra altı   Afrikası’ndan kaynaklanacağını belirten Kent, orta sınıfın en önemli   kabiliyetinin ise ”bir şeylere sahiplik” olduğunu kaydetti.
 

Orta sınıf insanın başka şeyler de talep ettiğini, bu taleplerin,   ”saygınlık”, ”özgürlük” ve ”demokrasi” olarak sıralanabileceğini ifade eden   Kent, ”Bugün Kuzey Afrika’da gördüğümüz bu talep. Buralarda yaşayanlar   saygınlığın paradan daha önemli olduğunu söylüyorlar” dedi.

 
Bu gelişmenin, kısa vadeli bir güçlük olduğunu çünkü bu taleplerin kolay   olmadığını, zor bir yol olduğunu ifade eden Kent, ancak bunların dünya için   fantastik bir fırsat da yarattığını söyledi.
 

İkinci gelişmenin dünya genelindeki sofistike, genç jenerasyon olduğuna   işaret eden Kent, dünyanın bir yanı hızla yaşlanırken, diğer tarafının genç bir   nüfusa sahip olduğunu, bu çerçevede bütün tüketici gruplarının algılanması   gerektiğini belirtti.
 

Genç, dinamik tüketicilerin ne istediklerini, ne zaman istediklerini ve   nasıl istediklerini belirleyeceklerini, teknoloji ve sosyal medyanın çok önemli   hale geldiğini ifade eden Kent, kendileri gibi formülleri geleneksel olarak   kalite olan, en iyi ürünü, en iyi paketlemeyle, en iyi dağıtım ağıyla sunan   şirketlerin bundan sonra içeriği tüketicilerle birlikte yeniden üretmeye ihtiyaç duyacağını kaydetti.
 

Kent, tüketiciler tarafından oluşturulan Coca-Cola’nın facebook sayfasına   her ay binlerce kişinin katıldığına dikkat çekerek, ”Kendilerini ifade   edebilmelerine imkan tanıyabilmek için tüketicilerimizle birlikte içeriği yeniden   tasarlamamız en önemli konu” diye konuştu.
 

-”ÜRÜNLER ARTIK SADECE KALİTE DEĞİL, KARAKTERİ İÇİN DE SATIN   ALINIYOR”-
 

Kent, üçüncü gelişmenin ise artık tüketicilerin bir ürünü sadece kalitesi   için değil, karakteri için de satın alması olduğunu söyledi.
 

Bu anlamda yeni büyüme modelindeki algoritmanın bulunması gerektiğini   belirten Kent, algoritmayı bulmanın ”altın üçgen” olarak nitelendirdiği iş   dünyasının bugüne kadar olduğundan çok daha yakın bir şekilde sivil toplum ve   hükümetlerle çalışmasında yattığını ifade etti.
 

Sürdürülebilir bir iş yapmak için büyümenin anahtar önemde olduğunu,   bunun sadece şirketler için değil, bireyler için de geçerli olduğunu dile getiren   Kent, şunları söyledi:
 

”Küçük, orta ve büyük ölçekli bütün şirketler, büyümek için algoritmayı   bulmak durumda, ülkeler de bulmak zorunda. Ne yazık ki, Kuzey amerika, Avrupa ve   Japonya’da büyümenin algoritması kaybedildi. Küçük, orta ve büyük ölçekli   şirketlerin sürdürülebilir bir toplum yaratmaya yardımcı olma rolü olduğunu,   sürdürülebilir bir toplum yaratmadan sürdürülebilir bir iş yapmanın mümkün olmadığını bilmeleri gerekiyor. Bu yüzden hükümetler, sivil toplum ve iş dünyası   her zamankinden daha da önemli.
 

Batıda uygulanan hiçbir politika büyümeyi sağlamıyor, çünkü yanlış   politikalar uygulanıyor. Vergi politikaları, mali politikalar, kamu harcamaları   yanlış. Gelişmekte olan dünyada birçok ülke çok daha ileri kamu politikaları   uyguluyor. İş dünyasını, şirketleri, yatırımları büyüme ve istihdam için   destekliyor. Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Japonya’daki durum için bireyler,   işletmeler olarak biraraya gelip altın üçgeni daha etkin kılmanın yollarını   aramalıyız. Çin, Malezya, Meksika, Türkiye, Endonezya bunu yapıyor, biz niye   yapmayalım.”

 
AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Tokyo Borsası Yükseldi

Asya ve ABD’de borsalar değer   kaybetti. Japonya’da Tokyo Borsasının temel göstergesi Nikkei 225 Endeksi yüzde   0,19 (17,69 puan) artarak 9.467,15...

Kapat