Çoban: Faiz Artırımı Haziran’da Başlayabilir

Finansbank Hazineden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Köksal Çoban, genel konsensüs üçüncü çeyrekten itibaren faiz artırımlarının başlaması yönünde olsa da çekirdek enflasyonda bir momentum olduğunu ve manşet enflasyonda hızlı yükseliş görülmesi halinde, TCMB’nin enflasyonla mücadele ve piyasanın gerisinde kalmadığını göstermek adına beklenenden erken, hatta haziranda bile, sürpriz faiz artırımına gidebileceğini belirtti

Reuters ile yaptığı söyleşide Çoban, “Genel konsensüs faiz artırımlarının üçüncü çeyrekten itibaren başlama olasılığının olduğu. Ancak çekirdek enflasyonda bir momentum var. Gıda fiyatları şu anda hiç olmadığı kadar düşük seviyelerde ve manşet enflasyona yansımıyor. Ancak çekirdek enflasyonda birikmiş momentum gıda fiyatlarıyla da desteklenir ve manşet hızla yükselirse, piyasanın beklediğinden daha erken bir faiz artırımı görebiliriz” dedi.

PPK’nın çarşamba günkü açıklamasında bu kapının aralandığını söyleyen Çoban, TCMB’nin daha erken, bir sinyal etkisi olması açısından zorunlu karşılık artırımlarını bırakıp faiz politikasını uygulayarak da enflasyonda mücadele edeceğini ve bunun önceliği olduğunu gösterebileceğini belirtti.
Çoban, “Haziranda sürpriz bir faiz artırımı görebiliriz. Zorunlu karşılıklarda TL tarafında 1 ya da 2 puanlık artırım yılsonuna kadar gelebilir. TCMB o silahı bir miktar daha kullanabilir. Faiz artırımı ise sınırlı olacaktır, bu yıl içinde 50-100 baz puan arasında kalır” diye konuştu.

Kaynak:  Reuters, Milliyet

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
VATAN: Yorgo Brothers Lehman Brothers’dan Kötü Vuracak

Avrupa Birliği (AB) ve IMF’den aldığı 110 milyar euro krediye rağmen yeniden iflasın eşiğine gelen Yunanistan, tüm dünyayı korkutmaya başladı....

Kapat