CNBC: Satışlar Daha Bitmez

ABD kaynaklı CNBC TV’nin finans websitesi www.cnbc.com piyasa profesyonellerine danıştı, ortaya çıkan görüş şöyle:  Bu panik değil, ama satışlar bir süre daha devam edebilir.

CNBC haber/yorumu ABD’deki tüm müşteriye özel yatırım danışmanlığı yapan kuruluşları takip eden Investor Intelligence (II) addı şirketin son anketinden alıntı yapıyor. II’ni haftalık raporu “contraryan”, yani trend tersine yatırım yapan fonlar tarafından çok yakından takip ediliyor.

Salı akşamı itibarıyla, Wall Street için iyimser olanların oranı %47.3’e yükselirken (bir hafta önce: %46.3) ayılar %23.7’ye geriledi (bir hafta önce: %24.7).

Genel kabul gören teknik analiz yöntemlerine göre satış dalgasının bitmesi için önce büyük çoğunluğun karamsarlaşması ve “kapitülasyon” adı verilen derin bir satış dalgası yaşanması gerekir. Henüz o noktaya gelinmedi.  2010 dibinde, yani Bernanke tarihi Jackson Hole konuşmasını yapmadan önce boğa/ayı spreadi eşitlenmiş, 2008 dibinde ise ayılar boğalara göre 30 puan kadar öne geçmişti.

II analist Tarquin Coe “Sahte rallilere dikkat, boğaların sayısı azalmadan bunlar kalıcı olmaz” uyarısında bulunurken, satış dalgasının zirvesinde Exchange Traded Funds’da long pozisyonlara ve VIX opsiyonlarına hala para giriyordu. CNBC’ye göre VIX opsiyonlarında oynaklık “şortlanıyordu”, yani yatırımcılar oynanklığın azalacağına dair bahse giriyordu.

Chapin Hills Advisors’dan Kathy Byole uzun vadeli fonların pozisyonları koruduklarını, hedge fonların sattığını, S&P500’de 1.100 puan desteğinin önemli bir alım fırsatı olduğunu vurguladı.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
11 Ağustos 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Fransız Hükümeti, Çarşamba günü yeni vergi zamlarını, harcama kesintilerini ve diğer bütçe önlemlerini değerlendirme kararı aldı. Fransa, ülkenin...

Kapat