Cnbc-e Tüketim Endeksi Yüzde 2,52 Geriledi

CNBC-e Tüketim Endeksi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde  2,52 düşüş göstererek 200,74 değerini aldı. CNBC-e’den yapılan açıklamaya göre, aynı dönemde mevsimsel  olarak düzeltilmiş endeks ise yüzde 0,23 gerileyerek 136,76 değerini  aldı.
 

Açıklamada şu bilgiler verildi:
 

“Sektörel bazda baktığımızda, Temmuz ayı düşüşünün esas olarak öncü  olarak bildiğimiz konut ve özellikle otomobil talebinden geldiğini  izliyoruz. Bunu tamamlayacak şekilde benzin tüketiminde de azalma  izleniyor. Özellikle otomobil sektöründeki düşüş diğer sektörlere de önümüzdeki dönemde yansıyabilecek talep azalmasının işareti olarak  alınabilir. Mevsimsel olarak düzeltilmiş seride gıda sektörü de  gerileme gösteriyor.

 
Buna karşın giyim, ev eşyası, eğlence, otel lokanta gibi hizmet sektörü talebinde aylık bazda artış izleniyor. İndirim sezonunun başlaması giyimdeki canlanmayı açıklıyor. Diğer sektörler ise  mevsimsel olarak turizm sektörünün pozitif etkisini yansıtıyor.

 
Sonuç olarak, yılın ilk çeyreğinde güçlü artış eğilimi gösteren  CNBC-e Tüketim Endeksi, ikinci çeyrekte artışını bitirerek inişli  çıkışlı bir seyir izlemişti. Üçüncü çeyreğe ise inişle başladı.  Endeksin genel eğilimi, ekonomide gözlenen yavaşlamayı destekler nitelikte görünüyor. “  

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
10 Ağustos 2011 LiderForex Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'nın enflasyonu Temmuz ayında, enerji maliyetlerindeki artışa bağlı olarak hızlandı. Almanya'da tüketici fiyatları...

Kapat