CNBC-e Tüketici Güveni Bir Önceki Aya Göre %5,3 Düştü

CNBC-e Tüketici Güven Ön Endeksi Ekim ayında Eylül ayı nihai  endeksine göre yüzde 5,3 düşerek 92,23 değerini aldı.      

  
CNBC-e’den yapılan açıklamaya göre, Nisan ayı sonrası sürekli  düşüş gösteren endeks Eylül ayında bir miktar toparlanmıştı.  Endeksin Ekim ayının ilk yarısında tekrar gerileme gösterdiğini  izliyoruz.      
  

CNBC-e’den konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:     

 
“Ekim ayının ilk yarısında özellikle Avrupa Birliği ekonomisine  ilişkin kaygıların artmasıyla finansal piyasaların olumsuz seyrettiği  bir dönem yaşandı. Döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareketlenme  TCMB’nin yüklü döviz satım ihalelerini de getirmişti. Bu gelişmelerin tüketicinin hem mevcut durum algısını hem de geleceğe ilişkin  beklentilerini olumsuz etkilediğini izliyoruz. Bu çerçevede, CNBC-e Tüketici Beklenti Ön Endeksi Eylül ayı sonuna göre yüzde 3,3  gerileyerek 90,00 değerini almıştır. İçinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut gibi ürünleri almaya  uygunluğunu ölçen CNBC- Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 2,5  oranındaki gerilemeyle 84,28 değerini almıştır.      

 
Sonuç olarak, hem Tüketici Güven Endeksinin son aylardaki düşüş  eğilimi hem de yılbaşından bu yana kesintisiz düşen Tüketim Eğilimi Endeksi yılın 4. çeyreğinde iç talep yavaşlamasının devam edeceğine  işaret ediyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ahmet Mergen: Haydi Aşağıya..

 60000 e gelirken sabahki toplantı ve açıklanan vergi arttırımları zaten pimpirikli olan borsada son günlerde oluşan karların da etkisiyle satışları...

Kapat