CNBC-E Ocak Tüketim Indeksi Düştü

 

CNBC-e Tüketim Endeksi Ocak 2012 döneminde bir önceki aya göre yüzde 20,30 oranında değer kaybederek 173,82 değerini almıştır. Aynı dönemde mevsimsel olarak düzeltilmiş tüketim endeksi ise yüzde 2,33 değer kaybıyla 126,14 değerine gelmiştir. Kurumdan yapılan basın açıklaması ise şu başlıkları içeriyor:

 

Aralık ve Ocak ayları mevsimsel etkilerle tüketim endeksinin çok sert iniş ve çıkışlar gösterdiği aylardır. Benzer bir eğilimi son verilerde de görüyoruz. Yılın ilk ayında tüketim harcamalarında önemli bir yavaşlama gerçekleşmiş durumda. Sektörel bazda baktığımızda giyim dışında hemen hemen tüm sektörlerde aylık bazda düşüşler görüyoruz. Bir önceki aya göre, gıda, sağlık, eğlence, otel, lokanta, benzin, ulaşım gibi harcama kalemlerinde düşüşler izliyoruz. Ev eşyası ve gıda sektörlerinde mevsimsel olarak düzeltilmiş seri aylık bazda hafif artışlar gösterse de cari endeks değerleri düşüş gösteriyor. Otomobil satışları gerilemenin en güçlü olduğu sektör olarak karşımıza çıkıyor. Ön veriler konut talebinde de düşüş gösteriyor.

 

CNBC-e Tüketim Endeksi’nin yıllık değişim değerlerine baktığımızda da düşüş görüyoruz. Tüketim endeksi yıllık bazda yüzde 2,94 gerileme gösterirken, mevsimsel olarak düzeltilmiş endeks yüzde 9,10 düşüyor. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında endeksin yıllık bazda artış hızı yavaşlamış, yılın son iki ayında ise mevsimsel olarak düzeltilmiş seri yıllık bazda düşüş göstermişti. Bu eğilimin, yani iç talepteki ve büyüme hızındaki yavaşlamanın Ocak ayında güçlendiğini görüyoruz.

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
13 – 17 Şubat 2012 LiderForex Haftaya Bakış

EUR/USD ANALİZ Avrupa’da yeni yılın başlangıcından itibaren gelişen pozitif tutum artık geri de mi kaldı? Özellikle geride bıraktığımız hafta Yunanistan’ın...

Kapat