Citigroup, AB’de Resesyon Bekliyor

Baş ekonomisti Willem Buiter liderliğindeki Citigroup ekonomistleri, gelecek 2-3 çeyrekte global ekonomide yavaş büyüme, Avro Bölgesi’nde  resesyon ve daha fazla ülkenin kredi notunda indirim bekliyorlar.       

  
Citigroup ekonomistleri tarafından yayınlanan raporda, 2012 için global büyüme tahminin yüzde 3.0′den yüzde 2.5′e indirilirken, Avro Bölgesi’nde borç ve bankacılık krizinin 2012′de daha da yoğunlaşacağı ve Avro Bölgesi’nin resesyona gireceği tahmininde bulunuldu.       
  

Avro Bölgesi’nin bölünmesinin muhtemel olmadığını ifade eden ekonomistler, İtalya ve İspanya gibi Avro Bölgesi ülkelerinde düzensiz temerrütten kaçınmak için ECB’nin daha fazla destek sağlayacağını  düşünüyorlar.        
  

Avro Bölgesi’nde gelecek 2-3 çeyrekte bir dizi not indiriminin  olacağını öngören ekonomistler, Avusturya, Belçika, Fransa, Yunanistan,  İtalya, Portekiz ve İspanya’nın notlarının indirilebileceğini ifade ediyorlar. Ekonomistler, Avro Bölgesi’nin dışında ABD ve Japonya’nın  kredi notlarının ise gelecek 2-3 yılda indirilmesinin muhtemel olduğunu  belirtiyorlar.        
  

Citigroup ekonomistleri, ECB’nin 2012de faizleri 0.5′e indireceğini  ve İngiltere’nin parasal genişlemeyşi agresif şekilde artıracağını  da tahmin ediyorlar.       
   

Citigroup ekonomistleri ayrıca, Çin’in Çin Yeni Yılı öncesinde  para politikasında ince ayar yapması ve zorunlu karşılık oranlarında  bir indirime gitmesinin muhtemel olduğunu vurguluyorlar.   

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD Ne mi Olacak ? Buyrun O Zaman

EUR/USD paritesinde öğle saatlerinde dış kaynaktan gelen haberler neticesinde paritede agresif hareketler meydana gelmiştir. Parite teknik olarak gün içerisinde 1,3320...

Kapat