Citi: Ruble ve TL aşırı değerli

Citi alım gücü paritesi (Purchasign Power Parity) yöntemini kullanarak yaptığı araştırmada CEEMEA bölgesi için değerlendirmelerde bulundu..

Detaylar:

İstanbul´da Big Mac 4.60 dolar, Moskova´da orta boy latte 650 dolar. CEEMEA başkentlerinde ürün ve hizmet servisinden alınan örnekler bu yerlerin rekor pahalılıkta olduğunu gösteriyor. Para birimleri geri sıçradıkça ve enflasyon hızlandıkça CEEMEA döviz kurları tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın.

Ekonomik araştırma alım gücü paritesinin (PPP) döviz kurlarının yönünü belirlemekte önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Yakın vadede rölatif faiz oranı farkları ve sermaye girişleri önemli olabilir.

Burgerin ötesinde: PPP araştırmamız ruble ve TL´nin pahalı olduğunu gösterdi. CEEMEA şehir merkezlerinde 22 ürün ve hizmet ölçümü yaptık ve Big Mac endeksinin ötesine baktık. Moskova´da fiyatlar çok yüksek, onu İstanbul takip ediyor. Johannesburg ve Varşova ise çok daha ucuz. Dubai´de fiyatlar ortalamaya yakın.

Orta vadeli görünüm para birimlerini destekliyor: Gelecek aylarda CEEMEA´da kurlarda zayıflık beklemek için sebep yok. Faiz oranlarının ABD ve Euro Bölgesi’nden fazla artmasını, sermaye girişlerinin güçlü kalmasını bekliyoruz. Fakat reel döviz değerlenmesi uzun vadeli endişe kaynağı. CEEMA para birimleri pahalılaştıkça küresel faiz oralarında artışa bağlı volatilite daha büyük olacaktır.

Hulya Kayıkçı

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Pimco/ Gross: 3. tur parasal genişleme(QE3) olmayacak

Pimco´nun yöneticisi Bill Gross, Fed´in bu ay sonunda tamamlanacak 2. parasal genişlemenin ardından, 3. bir tur genişlemeye başlayamayacağını söyledi… FOMC´de...

Kapat