Citi hisselerini kim alacak?

Citi`nin geçtiğimiz hafta Akbank`ta hisselerinin çoğunluğunu satacağını açıklamasının ardından Çinli ve Hintli yatırımcılara blok satış yapılabileceği öngörüleri konuşulmaya başladı.

Citi’nin geçtiğimiz hafta Akbank (AKBNK) hisselerini satmayı planladığını açıklaması ile satışın nasıl olabileceği yönünde öngörülerde gündemde yer almaya başladı.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Financial Times’ın konuya dair bugün yayınladığı makalede garip bir satış başlığı ile süreç irdelendi.

Akbank’ın piyasa değeri açısından Türkiye’nin en büyük ikinci bankası olması kötü bir habere daha cesur bir cehre kazandırıyor denilen makalede Cit’nin yüzde 20 hisseyi elinde tutuğu ve elindeki hisselerin yarısından fazlasını satmayı planladığına yer verildi.

2007 yılında Basel lll kuralarının da etkisi ile 3.1 milyar dolar ödenerek alınan hisseleri kimin alacağının merak konusu olduğunu belirtilirken, satışın tamamen teknik olduğunu kaydedildi. Akbank’ın yüzde 49 hissesine sahip olan ana şirket Sabancı’nın (SAHOL) finansal tarafa çok fazla odaklanmak istemedikleri yönündeki açıklamaları da makalede yer aldı.

Citi’nin uygun piyasa koşullarının oluşması ve gerekli onayların alınması ile satışın yapılabileceği açıklaması satışın uzayabileceği yönündeki beklenti ile piyasalarda hisselere satış getirebileceği de gelen yorumlar arasında.

Citi’nin azınlık hissesini blok satış ile alabilecek Çinli veya Hintli potansiyel yatırımcıların bulunmasının umut edildiği kaydedilirken bu umudun Akbank cephesinde olduğu FT makalesinde öne çıktı.

Piyasa analistleri çağrının Akbank hisleri üzerinde fiyatlanmış olduğunu kaydederken, en önemli sorunun şu aşamada bankacılık sektörünün ne kadar çekici olduğu.

Makaleye göre Akbank potansiyel büyümesi ve 6 milyon müşterisi ile olumlu bir profil çiziyor.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Lider Forex​: EUR/USD’da Haftalık Kapanış Çok Önemli…

EUR/USD ANALİZ   İspanya’nın yeni Başbakan Mariano Rajoy’un önceden”çok sıkı” olacağını belirterek uyardığı ve 1978′den bu yana ülkeningördüğü en sıkı...

Kapat