Citi Akbank’tan Çıkıyor

2007’de 3.1 milyar dolara Akbank’ın yüzde 20 hissesini alan Citigroup, buradaki payını yüzde 10’un altına indirme kararı aldı. Şirket bu satıştan 700 milyon dolarlık zarar yazmaya hazırlanıyor.

 

Stres testini geçememişti

 

ABD’nin 3. Büyük bankası Citigroup, ABD Merkez Bankası Fed’in stress testini geçememişti. Bu test bankaların finans şokuna dayanıklı olup olmadıklarını belirlemek için yapılıyor.

 

Citigroup Akbank öncesinde hafta içinde bir diğer yurtdışı yatırımı Shanghai Pudong Development Bank’taki hisselerini de 668 milyon dolara satmıştı. Akbank’tan yapılan açıklamada, Citigroup’un satış planının tüm dünyada geçerli olacak Basel III uygulamasına hazırlık ile ilgili sermaye planlaması kapsamında olduğunu belirtildi. Açıklamada, bu yeni uygulama ile yüzde 10’un üzerinde pay sahibi olunan ve yönetim kontrolü bulunmayan iştiraklere yapılan yatırımların bankaların sermaye yeterlilik rasyolarını düşüren bir unsur haline geleceği ifade edildi.

 

 

Yönetim üzerinde etkisi yok

 

Akbank açıklamasında ’Bankamız ortaklık yapısında bahsi geçen nedenle meydana gelebilecek değişikliğin bankamızın mali gücü ve yönetimi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur ve bankamızın karlı bir şekilde büyüme stratejilerinde herhangi bir değişikliğe neden olmayacaktır’’ ifadesine yer verildi. Akbank’ın piyasa değeri 16.1 milyar dolara işaret ediyor. Citigroup hisseleri de 3.23 milyar dolara karşılık geliyor.

 

Milliyet

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
26-30 Mart 2012 Haftaya Bakış

Haftalık Ekonomik takvime ulaşabileceğiniz adres: http://www.kudretayyildir.com/ekonomik-takvim EUR/USD ANALİZ Geride bıraktığımız hafta EUR/USD paritesi 1,3293 ile 1,3133 seviyeleri arasında sıkışık seyrine...

Kapat