CİGNA Sigorta Türkiye’de

CİGNA Hayat Sigorta A.Ş. Üst Yöneticisi (CEO) Refik Berkol, Türkiye’de tüm branşlarda kişi başı ortalama sigorta priminin yaklaşık 105 dolar civarında olduğunu belirterek, ”Bu rakamın dünya ortalaması 595 dolardır. Bu rakamlar bile önümüzde gidilecek çok yol olduğunu gösteriyor” dedi.
Sigorta ve sağlık hizmetleri şirketi Cigna, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’ndan gerekli ruhsatları alarak bu aydan itibaren Cigna Hayat Sigorta A.Ş. adı altında Türkiye’de faaliyetlerine başladı. Şirketin Türkiye faaliyetlerine ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan Berkol, pazarlama ve iş modellerini Türkiye’deki sigorta sektörü için çok yeni olan telefonla satış üzerine kurguladıklarını dile getirdi.
Berkol, şunları kaydetti:
”Türkiye’de büyük bir kredi kartı pazarı, gelişmiş bankacılık altyapısı, hızla büyüyen orta sınıf ve güçlü bir ekonomi var. Tüm bu veriler, Türkiye’deki büyüme potansiyelini gösteriyor ve yatırım yapma sebebimize ışık tutuyor. Türkiye’de kişi başı tüm branşlarda ortalama sigorta primi yaklaşık olarak 105 dolar civarındayken bu rakamın dünya ortalaması 595 dolardır. Ülkemizde henüz temel düzeydeki ihtiyaçların poliçeye dönüşme oranı çok düşük. Sadece bu rakamlar bile önümüzde gidilecek çok yol olduğunu gösteriyor.”
Türkiye’de kayıtlı araçların yüzde 35′ine kasko sigortası yapıldığına işaret eden Berkol, ”Hayat sigortalarında bu oran sadece yüzde 5 civarında. Bu da tüketicinin daha henüz kendisinin ve sevdiklerinin finansal güvencesini sağlamak için yeterli farkındalığa ulaşmadığının bir göstergesidir. Bunun en önemli sebeplerinden birinin bu ürünlere ihtiyaç duyabilecek hedef kitleye ulaşabilme kısıtlarından kaynaklandığını düşünüyoruz” dedi.
Berkol, gelecek beş yıl içinde yaklaşık 5 milyon kişiye telefon, televizyon ve internet aracılığıyla ürünlerini ulaştırmayı hedeflediklerini bildirerek, bu süre zarfında her yıl gelirlerinde çift haneli büyüme göstermeyi amaçladıklarını dile getirdi.
”İSTİHDAMA KATKI SAĞLAYACAĞIZ”
Türkiye’de beş yıl içinde birçok kişiye yeni iş olanağı sağlayarak istihdam anlamında önemli bir katkı sağlayacaklarını anlatan Berkol, Cigna’nın büyük operasyonlarından biri olan Güney Kore’de telefonla satış ve hizmet kadrosunda yaklaşık 4 bin kişiye istihdam sağlandığını belirtti.
”Öncelikli olarak hayat, tamamlayıcı sağlık ve ferdi kaza branşlarında özellikle risk teminatlı ürünlerde bireylerin temel sigorta ihtiyaçlarını karşılayarak bir anlamda sigortacılığı tam ve doğru bir şekilde tabana yayabilmeyi istiyoruz” diyen Berkol, yaptıkları araştırma çalışmalarında Türkiye’de sigorta bilincinin çok düşük seviyelerde olduğunu gördüklerini bildirdi.
Berkol, ”Sektörümüzün de en öncelikli sorunlarından olan sigorta bilincini artırmak için odaklanacağız. Bunu da kişileri daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat yaşamaya teşvik eden pazarlama projeleri, sponsorluklar ve sosyal sorumluluk projeleri sayesinde gerçekleştireceğiz” dedi.
Cigna International Özel Sağlık Sigortaları ve İş Geliştirme’den sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Michael Ross ise Cigna’nın Türkiye’ye 219 yıllık deneyimini getireceğini belirterek, 2010 yılında konsolide gelirlerini 20 milyar dolar üzerine çıkaran Cigna’nın, Türkiye ile daha da büyüyeceğini kaydetti. (Sabah)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İrlanda’nın Sıkıntıları Artıyor

Euro Bölgesi’ne yayılan borç krizi ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s'un ABD’nin kredi notunu düşürmesi, ekonomisini toparlamaya çalışan...

Kapat