Çin’de Yavaşlama İşaretleri Devam Ediyor

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni’ne göre Çin’in iktisadi faaliyetlerinde yavaşlama devam ediyor.

Çin’in sanayi üretimindeki öncü gösterge olan HSBC PMI (satın alma yöneticileri endeksi) Mart’ta son dört ayın en düşük seviyesine (48,1) geriledi.   İhracat siparişlerinde beklenen toparlanma gerçekleşmezken, yeni siparişler son   dört ayın, yeni işe alımlar ise son iki yılın en düşüğünde. İhracat   siparişlerinin zayıf, yurt içi talebin yavaş seyri, Çin’de ek gevşeme adımı   ihtimalini artırıyor.

Japonya’da ise son beş  ayda verilen ilk dış ticaret fazlası ek parasal   genişlemeye olan ihtiyacı düşürecek. ABD’ye olan ihracat şubat ayında son bir   yılda en yüksek yıllık artışı (yüzde 12) gösterdi. Şubat ayı dış ticaret fazlası   32,9 milyar yen. (393 milyon dolar) Bu veri ocak ayındaki 1,5 trilyon yen rekor   açıktan sonra keskin bir geri dönüşe işaret ediyor. Yen dolar karşısında son 11   ayın en düşüğüne geriledi.

Asya borsalarında dün yatay bir seyrin ardından bu sabah Japonya dış   ticaret verisinin etkisiyle alıcılı bir başlangıç yaşansa da daha sonra Çin’in   öncü PMI verisinin beklentilerin altında kalması sonucunda bu kazançlar geri   verildi ve yatay bir seyir izleniyor.

ABD ve Avrupa’nın gösterge hisse senedi endekslerinde dün genel olarak   yatay bir seyir izlendi. ABD’de ikinci el konut satışları beklentilere yakın   gerçekleşirken, verinin piyasa üzerinde önemli bir etkisi görülmedi. Teknoloji   şirketi HP’nin hisseleri yüzde 2,2 kayıpla Dow Jones endeksi içerisinde en fazla   gerileyen hisse oldu.

Portekiz Hazinesi’nin dün gerçekleştirdiği bono ihalesinde 12 aylık   kıymetin getirisi yüzde 3,65, talep oranı ise 2,5 kat seviyesinde oluştu (Önceki   ihale yüzde 4,94, 2 kat). Portekiz ihalesinde oluşan olumlu sonuca rağmen İspanya   ve İtalya tahvillerinde faizlerinde izlenen yükseliş seyri ise dün de devam etti.   Citigroup başekonomisti Willem Buiter’in İspanya’nın borç yapılandırmasına gerek   duyabileceği açıklaması ile İspanya getirileri 20 baz puan seviyesinde   yükselirken, 10 yıllık İtalya getirileri de 2 hafta sonra ilk defa psikolojik   yüzde 5 seviyesinin üzerini test etti.

Dün çevre Avrupa ülkelerinin borsalarındaki gerilemeler dikkat çekti. DAX   ve CAC-40′ın yatay seyrine rağmen, bu ülkelerin tahvil getirilerinin   yükselmesinin de etkisiyle gösterge endeksler İtalya’da yüzde 1,3 ve İspanya’da   yüzde 0,9 oranında değer kaybetti.

-İMKB-                   

İMKB-100 gün içerisindeki yükselişlerin zayıf kalması ve Avrupa’nın   başlıca endekslerinin yatay seyri nedeniyle günü yatay seviyelerden tamamladı.   Vakıfbank (yüzde 1,8) ve Türk Havayolları (yüzde 1,5) kazançlarıyla, Türk Telekom   (yüzde -2,8) kaybıyla öne çıkan hisseler oldular.

TL dün TCMB başkanı Erdem Başçı’nın enflasyon hedefine odaklandıklarına   dair konuşmasından sonra dolara karşı yüzde 0,4 yukarıdan kapattı. TL hafta   başından beri olumsuz küresel risk algısından dolayı ve piyasada TCMB’nin borç   verme faizini yüzde 11,5′ten indirebileceği algısından dolayı dolara karşı yüzde   2 kaybetmişti. Başçı dün para politikasında kontrollü bir sıkılaştırmayı   sürdüreceğini, enflasyonu yüzde 5 hedefine indirene kadar sıkılaştırmanın devam   edeceğini ancak bunu yaparken bankacılık sektörüne zarar vermeyeceğini söyledi.   Avro dolar dünü yatay kapattı.

Brent petrol, altın ve gümüş dün günü yatay kapatırken WTI petrol yüzde   1,6 yükseldi. ABD hükümetinin enerji verilerine odaklı birimi olan EIA, ABD’nin   petrol arzının geçen hafta beklentilerin aksine gerilediğini belirtmesi WTI   fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. Ancak Financial Times’ın haberine göre WTI,   fiziksel işlemlerde küresel gösterge olma özelliğini kaybediyor.

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
USDTRY ve EURTRY’de ne yapmalıyım?

Yatırımcılardan gelen mailler üzerine daha önce sizlerle paylaştığım EURTRY ve USDTRY analizlerini güncelleme kararı aldım. Hatırlarsanız daha önce hem USDTRY...

Kapat