Çin PMI Yükseldi, Asya Coştu

Çin’de sanayi faaliyetinin gücünü ölçen PMI göstergesi Ağustos ayında 50.7’den 50.9’a yükseldi.  Bloomberg ekonomist anketi sonucu 51 olarak tahmin etmişti, ancak, sanayi üretiminin küresel talepdeki daralmaya rağmen “genişleme sınırı” olan 50’nin üstünde kalması olumlu karşılandı.  ABD’den ADP özel sektör istihdam verisinin dışında büyümeye yönelik iyimser veriler de gelince, bu sabah Asya borsaları Ocak’tan bu yana en coşkulu ralliyi kutluyor.

TSI 06:30’da MSCI Asya-Pasifik Endeksi %1.3, Nikkei225 %1.39, Hong Kong Hang Seng ise %1.9 primliydi.  Dünya için gösterge olan ABD 10 yıllık tahvilde getiri %2.24’e yükselirken, dolar Euro’ya karşı 1.4372’ye kadar yükseldi.

Dün akşam seansında DJ30 %0.46, S&P500 ise %0.49 prim yaparken son yılların en kötü Ağustos ayında dünya borsalarından 5.6 trilyon dolar silindi. Petrol ise artan stoklar yüzünden ralliye sınırlı bir katılım yapıyor, Brentt 115 dolar, WTI ise 89 dolar/varilin biraz üstünde.

ABD’de fabrika siparişleri son dört ayın en yüksek seviyesine yükselirken, Şikago faaliyet indeksi de beklentileri aştı.  Bu sabah Asya’da Güney Kore’nin ihracatı %21.7 artarak uzman beklentilerini aştı.  Güney Kore’de enflasyon da yükseldi ama ekonomistler merkez bankasının faiz artırımı yerine won’un dolara karşı değr kazanmasına izin vererek karşılık vereceğini tahmin ediyor. 

Çin’in sanayi üretim göstergesinin yeniden tırmanışa geçmesi, otoritelerin resesyon yaratmadan enflasyonu kontrol altına alma kabiliyetinin bir göstergesi.  Çin’in yumuşak inişe geçmesi ise dünya ekonomisi için çok iyimser bir gelişme olacak.  Çin’de TÜFE halen %6.5, hedef ise %4.  Enflasyonda durulma veya gerileme işaretleri görüldüğü anda, kamu harcamalarının artırılması bekleniyor.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Emtialar (Cem Şengezer)

ALTIN (iç piyasa):  talep dışarıya göre daha fazla Her ne kadar dış piyasa fiyatları izleniyor olsa da, talep faktörünün fiyatları...

Kapat