Çin Ocak TÜFE %4.5, Asya Satıcılı

Çin’de Yeni Yıl harcamaları eşliğinde TÜFE yeniden yükselmeye başladı.  Bloomberg anketinde ortalama %4 tahmin edilen TÜFE %4.5’a fırladı.  UBS’e göre Çin hükümet, enflasyonda bu harcamaların etkisi geçinceye kadar parasal gevşemeye başlamayacak.  Bank of America ise Beijing’in manşet enflasyon %3.3’a kadar düşmeden harekte geçmeyeceği öne sürüyor.

 

Verinin ardından Asya’da çok sert satışlar yaşandı.  Asya açılışı esnasında biten Yunan liderler ve Troyka zirvesinden müjde gelmeyince, MSCI Asya-Pasifik bir ara %1 kadar değer yitirdi.  Halen kayıp %0.5.  Nikkei225 yatay seyrederken Hong Kong Hang Seng %0.5 geriliyor.

 

Ekonomistlere göre aylık bazda %1.5 tırmanan TÜFE’deki değişim sadece yeni yıl harcamalarından kaynaklanmıyor.  Değeri yükselen yuan’a rağmen artan ithal girdi fiyatları ve işçilik ücretlerindeki tırmanış  da sorunun parçası.  Şangay Borsası halen %0.3 kayıpla seyrediyor.

 

GOP açısından Çin’in bir an önce parasal gevşemeye geçerek tüm küresel talebi canlandırması çok önemliydi.

 

İY

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD ; Gözler ECB Konuşmasında…

EUR/USD ANALİZ Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos, dün geceki 7 saat süren görüşmelerin ardından yeni kemer sıkma planlarında koalisyondaki diğer parti...

Kapat