Çin Müjdesi Asya’yı Kurtaramadı

Çin’de Ağustos TÜFE’nin yılık bazda %6.5’dan %6.2’ye gerilediği haberi, Şangay’da  hisselere alım getirdi, ama Asya’yı kurtaramadı.  TSI 09:00’da MSCI Asya-Pasifik Endeksi %0.2 kayıpla 3 haftalık aradan sonra yine ekside kapanmaya hazırlanıyor.  Japonya’da 2Ç2011 daralmasının %1.3’den %2.1’e revize edilmesi ve fabirka siparişleridne gerileme satışların başlıca nedeni olarak anılıyor. Ama, S&P500 futures %0.3 artıda. Nikkei225 ise %0.4 geriliyor.

Obama’nın 450 milyar dolarlık ekonomiye destek planı ve AMB Başkanı Trichet’in ilerki aylarda faizleri indirebileceği beklentisi ise hisselerden çok döviz ve DİBS’de oynaklık yarattı. Euro/dolar 1.39’un hemen altına gerileyerek son zamanların en düşük seviyesini gördü.  Altın ise artan para arzının desteği ile yeniden 1.871 dolar/onsda. ABD 10 yılık gösterge kağıtta ise getiri %1.99 ile yeniden kritik %2 desteğinin altına düştü.

AB’de faiz indirimlerinin ekonomiye destek vereceği beklentisi olumlu, ama PIIGS krizinden afaganlar basıyor.  Almanya ve Hollanda Atina’ya acilen istikrar tedbirlerini uygulaması gerektiğini aksi halde, yeni kredinin kesin olmadığını hatırlattı. Dün %0.4 primle kapanan NSCI GOP’da başı İMKB-100 çekerken Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut’un “not artırımı geliyor” duyumu ve Citibank’ın Türk hisseleri için iyimser görüş vermesi etkili oldu.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Suya Sabuna Dokun(ma)..

Avrupa Merkez Bankasi’nin (AMB) politika faizlerinde degisiklige gitmedigi faiz toplantisi sonrasi konusan AMB Baskani Trichet’nin soylemleri bugun icin de EUR...

Kapat