Çin: Faiz Artırımları Yolda

Güne %0.8 artıda başlayan Şangay Borsa Endeksi 11:30’da %0.5 geriliyor. Bankalar satışlarda başı çekiyor.  Çin Merkez Bankası PBoC 1-3 yıllık bono ihraçlarında getiriyi yükselterek bir kez daha faiz artırımı sinyali veriyor. PBoC tarafından yayınlanan bir finans gazetesinde bankada çalıştığı iddia edilen bir uzmanın de faiz artırımı uyarısı yapması ile borsada rahatsızlık başgösterdi. 

Diğer kamu temsilcileri ise ABD-AB’nin resesyona girmesi halinde hükümetin hızla sıkılaştırmadan ekonomiye destek vermeye geçeceğini beyan ediyor, ama Çin otoriteleri gelecek hakkında TCMB kadar karamsar değil.  Çin’de %8-9 arasında büyüme sürdükçe, %6.5’a varan yıllık TÜFE’yi %4-5 düzeyine indirmek için çabaların süreceği söyleniyor.

Geçen hafta açıklanan verilerde Çin’in 14 büyük kentinde konut fiyatları gerilerken, bankaların da yerel idarelere verdikleri kredilerde zararın bilançonun %11’ine ulaşabileceği belirtiliyor.  Konut balonunun sönmesi ve kötü kredilerin artması ise Beijing’i zorunlu olarak faiz indirimine yönlendirebilir.  Çin’de yeni bir faiz artırımının  emtia fiyatlarında olumsuz yansımaları olacak.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex; 22 Ağustos 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ ABD ekonomisi için hâlâ acil önlemler gerekmese de, ülkenin ekonomisi zor günlerden geçiyor. Fed’in büyümeyi güçlendirmek için kademeli...

Kapat