Çin Ekonomisinin Hafifçe Yavaşlamaya İhtiyacı Var

Çin Sosyal Bilimler Akademisi araştırma görevlilerinden Liu Yuhui,  Çin ekonomisinin hafifçe yavaşlamaya ve stabilize olmaya itiyacı olduğunu  söyledi.
 

China Securities Journal’a konuşan Liu, Çin’in kamu projelereni  yatırımlarının bülüklüğünün endişe verici olduğunu belirterek, Çin’in bu tür yatırımların hızını yavaşlatması halinde büyük bir problem  olabileceğini vurgularken, Çin’in sıkılaştırma politikalarının ekonomide  bir sert inişe yol açabileceği endişelerini dile getirdi.
 

Liu, Çin’in yatırımları yavaşlatması halinde global emtia  fiyatlarını yüzde 30-50 düşebileceğini ve bunun Çinli imalatçıların  rekabet ajantajlarını geri kazanmalarını sağlayacağını da savundu.

 
ÇİN’DE ENFLASYON 2011′DE YÜZDE 5′İN ÜZERİNE ÇIKABİLİR
 

Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nin ekonomi departmanı müdürü Chen  Jiagui, Çin’in 2011 yılı enflasyonuun yüzde 5′in üzerine çıkabileceğini bununla birlikte fiyat artış hızının yılın ikinci yarısında hafif  şekilde yavaşlayabileceğini vurguladı. 
 

Yüksek tüketici fiyatlarına katkı yapan önemli faktörlerde hafifleme  işaretleri olduğunu belirten Chen, bu faktörleri aşırı likidite,  tarımsal ürün fiyatları, yüksek işçilik maliyetleri ve ithal enflasyon olarak sıraladı.
 

Chen, ABD ve Japon ekonomilerinde toparlanmada yavaşlama, Avro  Bölgesi borç krizi ve gelişmiş ülkelerdeki enflasyonist baskıların  Çin ekonomisine zarar verebileceğini de vurguladı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
S&P, İrlanda’nın ”BBB ” olan kredi notunu teyit etti

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P İrlanda'nın BBB olan kredi notunu teyit etti

Kapat