Çin EFSF’ye Yatırım Yapacak Mı?

 

 

AB’nin Çarşamba akşamı açıkladığı çok borçlu ülkeler ve bankaları kurtarma planın en önemli öğelerinden biri EFSF.  AB Kurtarma Fonu, hem İspanya ve İtalya gibi ilerde borçlanma zorluğu çekecek ülkelerin Hazineleri’ne temerrüt sigortası satacak, hem de devlet tahvili pazarında müdahele alımı yaparak çok borçlu devletlerin finansman giderlerinin çok artmamasını sağlayacak. Ama, EFSF’nin güce kavuşması için kuracağı bir fona (SPIV)  Çin gibi rezerv fazlası olan ülkelerin yatırım yapması lazım.  Yapacaklar mı?

 

EFSF’nin Başkanı Klaus Regling hafta sonunu Beijing’de geçirirken, zirvenin hemen ardından Sarkozy de Çin Başbakanı Wen Jiabo’yu arayarak destek istedi. Eğer Çin SPIV’a yatırım yaparsa, Brezilya, Rusya ve petrol zengini ülkelerin Milli Servet Fonları’nın da takip etmesi bekleniyor.

 

Çin’den gelen ilk işaretler olumlu.  Çin, artık bir numaralı ihracat pazarı olan AB’de talep çökmesinden çok zarar görür.  Ancak, Beijing’in SPIV’e yatırdığı paranın batmasına karşı güvence isteyeceği bildiriliyor.  EFSF, Çin’i olası zarara karşı sigorta edebilir.

 

Ayrıca, Çin’in AB’ye yardım etmesi iki büyük anlaşmazlığı da çözebilir.  Birincisi Çin Tiananman Meydanı katlıamından bu yana yürürlükte olan silah ambargosunun kaldırılmasını istiyor. İkincisi ise Çin damping soruşturmalarından bıktı. Bu konuların resmen gündeme gelmesi politik nezakete aykırı, ama Beijing’în beklentilerinin AB’den jest yönünde olduğu kesin. Çin’in pazarlıkların sonucu ne olursa olsun SPIV’a katılması nerdeyse kesin, ama miktarı AB’nin yapacağı karşı jestler belirleyecek.  Çin’in 25-50 milyar Euro kadar yatırım kararı alması halinde EFSF piyasalarn korktuğu Büyük Bazuka haline gelebilir.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Avrupa’nın Külkedisi “Yunanistan”

Annesi ölen genç kız üvey annesi ve kardeşleri tarafından kötü davranışlara maruz kalmaktadır.  Bir gün köyün prensi bir balo düzenleyip...

Kapat