Çin Airbus’ı Veto Ediyor

Çin, Avrupa Birliği’nin emisyon azaltma planına öfkeli ve bu durumun ileride yapılacak Airbus anlaşmalarını kötü etkileyebileceği durumu bilen kişiler tarafından konuşuluyor.

Airbus’ın geçen hafta Paris Air Show’da Hong Kong Airlines Ltd.’nin ısmarladığı 10 adet, katolog fiyatı olan 4 milyar dolar olan A380 superjumbo jetliners siparişini büyük bir kutlama ile ilan etmesi  bekleniyordu. Basın mensuplarına göre  Pekin’de nihai onayı vermesi gereken yetkililer tarafından anlaşma donduruldu.

Yapılan görüşmelere yakın olan kişilerin söylediğine göre, Çin hükümetinin veto koymasının sebebi AB’nin 27 üye ülke için uyguladığı yabancı havayollarının sera gazı emisyonunu düzenleyici planı.

Airbus sözcüsü, şirketimiz A380 alıcısını açıklamak istiyor ama politik şartlar buna izin vermiyor dedi. Hong Kong Airlines sözcüsü ise bu ayın başında A380 siparişlerini Paris dışındaki başka bir yerden vermeyi planladıklarını açıkladı.

Bu olaya yakın olan birisinin açıkladığına göre A380 anlaşması Pekin kendini tehlike altında hissetmeden önce yapıldı. Ancak yine aynı kişinin söylediğine göre, diğer planlanmış Airbus uçak anlaşmaları  da donduruldu.

Tartışmanın Avrupa yakasına yakın olan bir kişinin söylediğine göre: “Çinliler bize direkt olarak kendi havayollarının Avrupalılar ile anlaşmasına izin vermeyeceklerini belirttiler.“

Bir konuşmacının söylediğine göre Çin hükümetinin esas olarak karşı olduğu madde  AB’nin emisyon kontrolü programına üstünde hukuki tasarruf hakkı  bulunmayan Çin havayollarını da dahil etmesi. Fakat aynı konuşmacı Airbus olayı ile ilgili soruları yanıtlamaktan kaçındı.

Çin’in öfkesi dünya çapında 3,500 uçak siparişi alan Avrupalı uçak üreticisini sarasacağa benzemiyor. Ama Çin havacılıkta en hızlı büyüyen piyasa ve Airbus  2009 yılında hükümetin de desteği ile Tianjin’de bir montaj fabrikası açtı.

Airbus Çin siparişlerinin Almanya başbakanı Angela Merkel ile Çin Başkanı Wen Jiabao’nun bu haftaki Berlin buluşmasında açıklanmasını umuyor.

Ocak ayından itibaren havacaılığın da katıldığı AB’nin kirlilik kontol planına göre, herhangi bir uyumsuz madde taşındığında ya da belirlenen seviyenin üzerinde sera gaz emisyonu ortaya çıktığında AB havalimanları ceza kesme yetkisine sahip olacak.

Çin hükümetinin bu hamlesi AB programına karşı yapılan ilk misilleme olarak görünüyor. Çin, Amerika, Rusya ve diğer ülkeler bu planı çok sert dille eleştiriyor. Bu ülkeler bu planın tek taraflı olduğunu ve yasal olmadığını düşünüyorlar; çünkü bu plana göre diğer ülke taşıyıcılarının dokunulmazlığı var.

Airbus ve Association of European Airlines geçen ay AB yetkililerini Çin’den gelebilecek potansiyel bir misilleme için uyarmıştı. Planı “bürokratik kaplan“ olarak nitelendiren Airbus sözcüsü: “Küresel sorunlara küresel cevaplar gerekir.“ dedi. Yine de AB yetiklileri tekrar tekrar programda bir değişilik yapılmayacağını dile getiriyorlar.

Alman devi Deutsche Lufthansa AG’nin yönetim kurulu başkanı Christoph Franz Çin’e yaptığı gezi sırasında AB planına karşı yapılan misillemenin işe yaramadığını söyledi. AB bu programın benzer ölçümlerin diğer ülkeler tarafından da yapılması için yüreklendirici olacağını umuyor.

ABD hükümeti salı günü Oslo’da AB yetkilileri ile yaptıkları toplantıda AB planına olan karşıtlığını ilk kez resmi olarak açıkladı. Amerikalı birçok havayolu şirketi ayrı ayrı AB planına karşı dava açtı. Davanın ilk duruşması Avrupa Adalet Divanında 5 temmuzda görüşülecek.

Association of European Airlines genel sekreteri Ulrich Schulte-Strathaus: “AB dışındaki ülkelerin endişelerinin  ciddiye alınması gerek. AB bu itirazları çevre ve uluslararası ilişkiler önceliğinde bir sonuca bağlamalıdır“  yorumunda bulundu.

Semih Şengölge

Ekonomi Haber Yorum

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
IMKB, Petroldeki Düşüşün Olumlu Olduğunun Farkına Vardı; Sıra Faizde

Geçen hafta piyasalar oldukça dalgalı bir seyir izledi. Haftanın ilk yarısı dışarda Yunanistan içerde ise cari açık endişeleri ile piyasalar...

Kapat