Çin’de Parasal Sıkılaştırma Bitiyor

 

 

Gelişmekte olan piyasalara (GOP) güzel bir müjde de Çin’den geldi.  Dünyanın talep motoru Çin’de merkez bankası People’s Bank of China’nın yakında munzam karşılıkları indirerek parasal sıkılaştırmayı sona erdirmesi bekleniyor.  Gelecek yılın ortalarında Çin’de faiz indirimlerinin başlayacağını öne süren fon yöneticileri de var.  Bu yılın en kötü performans gösteren borsalarından biri olan Şangay Borsası bu iyimserlik içinde son 3 günde %2.9 değer kazandı.  Yuan ve tahvil fiyatları da istikrara kavuşuyor.

 

İyimserliğin ardında Başbakan Wen’den gelen açıklamalar yatıyor. KOBİ’lerin krediye erişiminin zorlaşmasından kaygı duyan Başbakan’ın “para arzında istikrarlı büyüme için gerekirse para politikasına ince ayar yapılabilir” demeci sıkılaştırmanın sonuna gelindiği izlenimi uyandırdı. Çin’de 3Ç211’de büyüme son 2 yılın en yavaş temposu olan %9.1’e gerilerken, Eylül TÜFE de %6.1’e gerilemişti.  Resmi hedef hala %4, ancak arz yönlü baskıların hafiflemesi ile fiyatların yakında yavaşlayacağı düşünülüyor.

 

Çin’in yeniden talep artırıcı makro-politikalara dönmesi ile emtia pazarları ve yarı mamul madde ihracatçıları da yarar görecek.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Burcu Ünüvar: Balayı Bitti

Merkez Bankası (MB) yılın son Enflasyon Raporu’nu (ER) açıkladı. Atılabilecek adımlar konusunda MB büyük bir yenilikle karşımıza çıkmıyor. Ancak faiz...

Kapat