Çin’de Kriz Kaygıları Artıyor

 

Küresel talebin bir numaralı motoru Çin ekonomisinde giderilemeyen dengesizliklerin mali kriz veya resesyona yol açması kaygıları bir kez daha vurgulandı. Ekonomide dış ticaret fazlasının Mayıs’ta beklentilerin altında kalması küresel yavaşlamaya kanıt olarak görülüp bu hafta GOP’da satış için önemli bir gerekçe oluşturdu.  Parasal sıkılaştırma önlemlerinin yetersiz kalarak, çok sert bir yavaşlamaya neden olması da artık daha sık dile getiriliyor.

Yılın ik 4 ayında sabit sermaye yatırımları yıldan yıla %25 yükselirken, Mayıs dış ticaret fazlası ise 13 milyar dolarda kaldı.

Nouriel Roubini ekonomide hızı büyümenin desteklenmesi için ihracat yanında sabit sermaye yatırımlarının da gereksiz yere teşvik edildiği görüşünde.  Bu teşvikler sonucu oluşan kapasite artışı ise daha düşük fiyatla daha fazla üretimin  dünya pazarına dumpingine neden oluyor.

Dış satışların düştüğü seneryoda atıl kapasite oluşması, nakit girişinin yavaşlaması sonucunda da bankaların sorunlu kredilerinde artış oluşması kaygısı var.

Roubini’ye Fitch Ratings kredi derecelendirme kuruluşu da katılıyor. Fitch’e göre ülkede 2013 yılında bankacılık krizi riski şimdiden %60 olarak ölçüldü. Son iki yılda 2.7 trilyon dolara varan kredi genişlemesi, atıl kapasitenin yanında çok hızlı bir emlak spekülasyonunu da körüklüyor.   Fitch’e göre başlıca tehlike, emlak balonun söndürmek için alınan tedbirlerin dozunun iy ayarlanamayarak çöküşe neden olması. Çin’in bu hafta da 25 baz puan faiz artırması olasılıklar arasında.  Şangay Borsası bu hafta %0.8, yılbaşından bu yana ise %3.7 değer yitirdi.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Miktar Endeksi Cari Açığa Çözümün Zor Olduğunu Gösteriyor

Dış ticaret rakamları TL’nin dolar ve Euro’ya karşı değişen değerinden dolayı her zaman gelişmeleri  çok doğru yansıtmıyor. Ama, miktar bazında...

Kapat