Çin’de Kredi Yavaşlaması Kaygı Yaratıyor

Mayıs ayında Çin’de krediler yavaşlarken, para arzındaki artış da 2008’den bu yana en ağır temposunu sergiledi. Yatırımcılar arasında zaten var olan ani bir yavaşlama, ya da “burun üstü çakılma” senaryosu ağırlık kazanırken, Şaagay Indeksi de bugün %0.2 değer yitirdi.

Krediler 551.6 milyar yuan (85 milyar dolarla) Bloomberg anket ortalaması olan 650 milyar yuanın hayli altında kaldı.  Geniş tanımlı para arzı  M2 ise %15.1 arttı. Yarın açıklanacak enflasyon verisinin TÜFE’de yıllık artışın %5.5’e yükseldiğini göstermesi bekleniyor. Eğer beklenti gerçekleşirse, Çin tüketici enflasyonu son 3 yılın en büyük sıçrayaşını yapmış olacak.

“Kredi verileri büyüme üstünde oluşan risklere son örnek” diyen Credit Suisse’in Hong Kong bölgesi ekonomisti Tao Dong, “Korkarım, yılın ikinci yarısında ekonomi yumuşak inişe doğru ilerliyor, ama burun üstü çakılmak da artan bir olasılık”. Tao’ya göre artık KOBI’ler krediye erişimde zorluk çekmeye başladı.  

Küresel talebin ve emtiların bir numaralı lokomotifi olan Çin’in %8 temposunun altına yavaşlaması, küresel borsalarda süregeln satış baksılarını ağırlaştırabilir.  Asya’da ise Japonya ve ABD’nin ardından Çin’den gelen ihracat talebinin  de azalması, diğer ülkelerde ödemeler dengesini olumsuz etkileyecek. 

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
13 Haziran Forex Piyasası Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketi ve borç krizindeki ülkenin sorunlarının çözülmesi konularında yetkililer arasındaki anlaşmazlıklar devam ediyor. Avrupa Merkez...

Kapat