Çin’de Hizmetler PMI Da Geriledi

Dev ekonomilerden kötü veri akımı aralıksız devam ediyor.  Çin’de Ağustos ayında sanayi PMI’ın bir kademe yükselmesi belki de çok kötü geçen bir ayın tek parlak anıydı.  Ama, Cumartesi günü yayınlanan hizmetler PMI Temmuz-Ağustos arasında 59.6’dan 57.6’ye geriledi.  50’nin üstünde değerler hala büyümeye işaret ediyor, ancak taviz vermeden sürdürülen parasal sıkılaştırmanın enflasyondan önce  ekonomik faaliyeti vurduğu da kesin.

Çin Tedarik Yöneticileri Federasyonu başkan yardımcısı Cai Jin “Demiryollarında yatırım azalırken, altyapı ve emlak sektörlerinde de durgunluk hissedilmye başlandı. İnşaat faaliyetleri ve yeni siparişlerinde gerileme de endeksin düşüşünde başlıca nedenler” dedi.

20 endüstride 1.200 şirketin taranması ile elde edilen anket sonuçlarına göre ileriye dönük göstergeler de bozuluyor. Yeni  siparişler 55.6’dan 54.1’e, inşaat faaliyetleri ise 59.9’dan 57.3’e geriledi.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
S&P: Euro-tahvil En Düşük Ratingi Alır

Bir çok ekonomist açısından, AB’nin çok borçlu ülkelere yardım sağlamasının en kolay yolu, Euro-üyesi devlelter tarafından garanti edilecek ortak tahvil,...

Kapat