Çin’de Bir Yılda ABD’deki Kadar Gökdelen İnşası Başladı

Tarihi boyunca Çin   seddinden, dev saraylara, görkemli binalardan muazzam büyüklükteki mezarlara ev   sahipliği yapan Çin, modern dünyada da dev ve ilginç tasarımlı binalarıyla   adından sık sık söz ettirirken, büyük şehirleri gökdelenlerinin sayısı ile   birbiriyle yarışıyor.          Çin’in ekonomik gelişimiyle paralel olarak ülkede son yıllarda daha da   hızlanan şehirleşme, beraberinde görkemli ve birbiriyle yarışan gökdelen inşasını   hızlandırdı.          

Ülkede Hong Kong 58 dev gökdelenle başı çekerken, Şanghay 51 gökdelenle   ikinci sırada, güneyde bulunan Şıncın ise 46 gökdelenle üçüncü sırada yer   alıyor.          

Şanghay’da yayımlanan Doğunun Günlüğü gazetesi Dubai’de bulunan dünyanın   en yüksek binası Burç El Halife’nin ardından ikinci sırada Tayvan’daki Taypey 101   kulesinin geldiğini, üçüncü sırada ise Şanghay’da bulunan Dünya Finans Merkezinin   geldiğini belirtiyor.          

Çin listede dördüncü sırada Hong Kong’daki Uluslararası Ticaret Merkezi,   yedinci sırada Nancing şehrindeki Zıfıng Finansal Kompleksi ve dokuzuncu sıradaki   Guangcou kentindeki Uluslararası Finans Merkeziyle ilk onda 5 binaya sahip.          

Çin’de bu yıl itibariyle 200′den fazla dev gökdelen inşasına başlandığı,   bu sayının ABD’de bulunan gökdelenlerin sayısıyla eşit olduğu kaydediliyor.          Şanghay’da yayımlanan “Gökdelen Dergisi” de yayımladığı bir raporda 2016   yılında ülkede 800 civarında gökdelen olacağını ifade ediyor.          Dergide gökdelen olarak değerlendirilen binaların 152 metreden yüksek   olanlar kastediliyor.          

Ülkede bazı uzmanlar dev gökdelenlerin inşasının dünyanın en kalabalık   ülkesi Çin’de başta alan tasarrufu olarak görülebileceğini ancak zamanla Çin’in   imajıyla ilgili bir projeye dönüşüp dejenere olduğunu savunuyor.          Birçok uzman her geçen gün şehirleşen ülkenin bu süreçte yüksek binalara   ihtiyaç duyacağını belirtirken, bunun bir derece alan tasarrufu sağladığını ancak   bu tür binaların yüksek maliyetleri ve çevreye verebilecekleri zarar nedeniyle   hükümetin projeleri onaylarken daha dikkatli olması gerektiğini ifade ediyor.          

Raporda ayrıca ülkenin bir milyondan az nüfusu olan bazı şehirlerinin   bile gökdelen projeleri aldığı belirtilirken, ülkenin güneyindeki Guangşi Cuang   Özerk Bölgesindeki Fangçınggang kentinin 528 metrelik bir gökdelen inşa etmeyi   planladığı kaydediliyor.          

Eğer bu proje onaylanırsa dünyanın üçüncü büyük gökdeleni olan Şanghay   Dünya Finans Merkezinden daha yüksek olacağı ifade edilirken, binanın boş kalması   durumunda yatırımcıların büyük borç altına gireceği kaydediliyor.          Şanghay’ın ikinci büyük binası olan 421 metrelik Cin Mao Kulesinin bir   metrekaresinin inşası 20 bin yüene (yaklaşık 5 bin 135 TL) mal olmuş, halen   kullanılan binanın günlük yönetim maliyeti 1 milyon yüenden (yaklaşık 256 bin TL)   fazlaya mal oluyor.                    

-500 METREDE GÖKYÜZÜ YÜRÜYÜŞÜ-                    

Şanghay’da bulunan ve dünyanın en yüksek üçüncü binası unvanına sahip   Dünya Finans Merkezi aynı zamanda dünyada en yüksek gözlem ve izleme kulesi   olarak 2009 senesinde Guinness Dünya Rekorları sertifikasını almaya hak  kazandı.          

Şehirdeki en ilginç yapılardan olan bina, 423 metre yükseklikten 474   metre yüksekliğe kadar olan bölümünde dörtgen şeklindeki boşluğuyla “gazoz   açacağına” benzer bir yapıya sahip.          

Dev kule 500 metre yükseklikte Şanghay’ı kuş bakışı görmek isteyen   ziyaretçilerine muhteşem manzarasının yanı sıra, şeffaf yapılan camdan zeminiyle   şehri ayaklar altına seriyor.          

Ziyaretçilerine “gökyüzü yürüyüşü” sağlayan gökdelen aynı zamanda 400   metreden daha yüksek kafeteryasından, hatıra eşyası dükkanlarına ve yüzlerce   şirkete ev sahipliği yapıyor.          

Ayrıca Şanghay’da inşasına başlanan Şanghay Merkez Kulesinin 632 metre   yükseklikte olması planlanırken, inşaatın 2014 yılında bitmesi hedefleniyor.   Böylelikle şehir dünya sıralamasına yeni bir dev yapı daha sokmayı planlıyor.   Aynı zamanda bu bina dünyanın en yüksek oteline de ev sahipliği yapacak.      

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
20 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Uluslararası Para Fonu (IMF), Yunanistan'ın ülke borç krizinin, yetkililerin bulaşma riskini önlemeleri durumunda bile, Euro Bölgesi'nin diğer kısmına...

Kapat