Çılgın Haftayı Bitirdik mi…?

Bir gün tavan bir gün taban derken çivisi çıkmış bir haftanın sonuna geldik. Geçtiğimiz hafta ABD’ nin bütçe açığı sorunlarıyla başlayan ve perşembe günü ABD’nin kredi notunun indirildiği dedikodularıyla alt üst olan piyasalar, hafta sonu dünya liderinin tarinde ilk kez kredi notunun, kredi derecelendirme kuruluşu S&P tarafından “AAA”dan “AA+”ya indirilmesine şahit oldu. Bu olay piyasaların haftaya büyük kayıplarla başlamasına sebep oldu. Çarşamba günü FED başkanı Ben Bernanke’nin açıklamarıyla rahatlayan piyasaların huzuru 1 gün bile sürmedi. Bu seferde AB’den gelen Fransa ekonomisinin ve “AAA” olan kredi notunun tehlikede olduğu haberlerinin endişeleriyle birkez daha tepe taklak olduk. Hafta boyunca söylentiler bitmek bilmedi. Sonrasında da AB bankalarından birinin borç sorunlarının büyük olduğu ve bir bankanın batabileceği dedikodularının yayılmasıyla kayıplar özellikle bankacılık sektöründe iyice derinleşti.
 

Haftanın son işlem gününde satıcılı bir başlangıç ile 50500 seviyesine kadar gerileyerek başlayan İMKB 100 endeksi, AB’den gelen Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika’da açığa satış yapılmasının 15 gün süre ile durdurulduğunun bildirmesinin ardından Avrupa borsalarıyla birlikte yeşile dönerek 51500 civarında dengelendi. İkinci yarıda artan alım baskısı ile 52500 seviyesine kadar yükselen İMKB 100 Endeksi, günü yüzde 0.33 puan artıda, 52188.65 seviyesinde tamamlarken işlem hacmi birinci seansta 1.130.667.640 TL, ikinci seansta 1.746.379.940 TL , toplamda ise 2.877.047.580 TL olarak gerçekleşti.

Bugün de 1,80 sınırından dönen Dolar/TL günü yüzde 0,1 puan artıda 1,7820 den tamamladı. Euro/TL yüzde 0,34 puan artıda 2,5394′den, Euro/Dolar ise yüzde 0,20 puan artıda 1,4242 seviyelerinden günü tamamladı.

 
ALTIN DEĞER KAYBETTİ
 

Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gram fiyatı 100 TL’nin altına gerileyerek 99.2 TL’ye indi, Cumhuriyet Altını ise 643 TL’den satılıyor. Haftalık bazda bakıldığında ise altın yine kazandırdı. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 8,14, Cumhuriyet Altının satış fiyatı yüzde 9,32 oranında yükseldi. Önceki hafta sonu ise 92,70 lira olan 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 100,25 liraya, 622,00 lira olan Cumhuriyet Altınının satış fiyatı da 680,00 liraya çıktı.

Gösterge tahvilin getirisi ise oldukça yatay olmakla beraber bir miktar yükseldi ve haftayı 8.14 seviyesinden tamamladı.

 
AÇIĞA SATIŞIN İPTAL EDİLMESİ DOĞRU BİR KARAR MI?
 
Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika’da açığa satış yapılmasını  15 gün süre ile iptal edilmesinin ardından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erken,  açığa satışı yasaklamayı düşünmediklerini söyledi
    

Radikal Gazetesi yazarı Uğur Gürses:

 
“Bunun küçük yatırımcıyı korumak için yapıldığı açıklamasına da prim vermiyorum. O zaman aynı adımlar yükseliş döneminde de küçük yatırımcıyı korumak için atılsın. Kredili alışlar yasaklansın. Ancak biraz önce de dediğim gibi bu adımları atarsanız yatırımcıyı ürkütürsünüz. Bu tip adımların etkisini nasıl olacak ona bakmak gerekiyor. 2008 yılında Rusya bu hamleyi yapmıştı ve ters tepmişti. Bunun yanı sıra, açığa satışlar, düzenleme gerektiren bir durum. Herkes kafasına göre satış yapmıyor. Ayrıca borsadaki tüm işlem hacmi içerisinde büyük yer kaplamıyor. Belki kısa vadede derinliği azaltarak piyasayı sakinleştirebilirsiniz ancak orta vadede psikoloji bozar. Bu biraz da ateşe benzin dökmeye benziyor”.
 
Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan:

 
“Normal piyasa şartları yaşansa yatırımcıyı sınırlamayın derim. Ancak şu anki durum biri ağır hasta diğeri ise sağlıklı iki güreşçinin mücadelesine benziyor. Elinde nakit yerine hisse senetleri olanlar hasta, sürekli satanlar da sağlıklı olanlar. Bu şartlarda, sağlıklı olan güreşçiyi yenmeniz imkansız. Bu nedenle, hasta olan güreşçiye destek olmak için açığa satışların yasaklanması lazım. Borsada emir iptalleri var. Tahtlarda, alt kademede bekleyen alış emirlerini bekleyen satıcılar, ‘onlar bu emirleri iptal eder ve aynı alıcıyı bulamam’ korkusuyla tek tuşla 10-15 kademeden oluşan düşük fiyatlara satış gönderiyor. Böyle olunca de satış bir anda hızlanıyor. Bu nedenle emir iptallerinin de geçici bir süre durdurulması gerekiyor”.

 
Burcu KIRAN

Ekonomi Haber Yorum

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dış Ticaret Endeksleri Arttı

Dış ticarette, haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracat birim değeri yüzde 19,3, ithalat birim değeri yüzde 21,3 artarken,...

Kapat