Çiçekçiden Sevgiliye Fiyat Darbesi

Sevgililer Günü’nü fırsat bilen çiçekçiler, mezattan 2.5 liraya çıkan bir dal gülü 30 liraya rafa koydu. 25 liraya mezattan çıkan orkide ise 200 liraya ulaştı.

 
Her yıl 14 Şubat’ta kutlanan Sevgililer Günü’ne, Kutlu Doğum Haftası da eklenince en fazla talep gören gül ile orkide fiyatları tavan yaptı. Yağışı bahane gösterip mezattan aldıkları gül ve orkideleri 10 katın üzerinde fiyata satan çiçekçiler, Sevgililer Günü’nü kutlayacak çiftlerin de cebini yaktı. Çiçek ve Kesme Çiçek Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Bıçakçı, özellikle güllerin, mezattan çıkan fiyatlarının 10 katına çiçekçilerde satıldığını söyledi. Mezattan 30-40 liraya çıkan orkidelerin ise 200 liraya satışa sunulduğunu dile getiren Bıçakçı, “Evet yağış ve don yüzünden bu yıl gül üretiminde düşüş oldu ama biz özel günlerde sıkıntı yaşanmasın diye ithalat da gerçekleştirdik. Ama çiçekçiler don olaylarını da gerekçe gösterip yüksek fiyata çiçek satışı yapıyorlar. Bu tamamen onların tasarrufunda bir durum” dedi.

  
Bu arada çiftlerin çiçek satın aldığı internet siteleri de satış patlamasına ithalatla çözüm buldu. Ciceksepeti. com Hollanda’dan 3 tır dolusu yani 700 bin kırmızı ve beyaz gül getirdi.   (Sabah)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
14 Şubat 2012 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, aralarında İtalya, İspanya ve Portekiz'in de bulunduğu altı Avrupa ülkesinin kredi notunu Avrupa'daki...

Kapat