CHP: Elektirikteki TRT Payı Kaldırılsın

CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan, elektrik faturasından TRT  payı ile kayıp kaçak bedeli altında alınan ücretlerin kaldırılması  için kanun teklifi verdi.     
 

Milliyet Gazetesinin haberine göre teklif, TRT Gelir Kanunu ile  Elektrik Piyasası Kanunu’nda değişiklik öngörüyor. İki kanunda yapılan değişiklikle, elektrik faturalarından TRT için kesilen yüzde 2 pay ile  kayıp kaçak okuma bedeli adı altında alınan ücretlerin kaldırılması amaçlanıyor.     
 

Teklifin gerekçesinde, tüketicilerin elektrik faturaları üzerinden  son 7 yılda TRT’ye ödediği yüzde 2’lik payın 2.5 milyar TL’yi aşarak astronomik rakamlara ulaştığı belirtilerek, “Vatandaş TRT’ye, TRT de  hükümete çalışmaktadır” denildi. Türkiye’de kayıp ve kaçak elektrik  kullanım oranı ortalamasının 2011’de yüzde 17 olduğu ifade edilen  gerekçede, “Kaçak elektrik kullanımı bazı bölgelerimizde yüzde 20’nin  üzerinde. Kayıp/kaçak bedeli altında bedel tahsilinin, iyi niyetle  fatura ödeyen tüketicilerden tahsil edilmesi doğru değil” denildi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Teşvik Paketi Cari Açığı Çözmeye Yardımcı Olacak

Yatırım Teşvik Paketine ilişkin, Türkiye’de üretimi olmayan, az olan ya da Türkiye’nin ağırlıklı olarak ithal ettiği ürünlerin ülkede üretilmesi durumunda...

Kapat