Çevreci Toyota

Toyota, Interbrand Marka Danışmanlığı Ajansı tarafından  gerçekleştirilen “En İyi Küresel Yeşil Markalar (Best Global Green  Brands)” raporunda dünyanın en çevreci markası seçildi. 10 büyük  global pazarda 10 bin tüketicinin yaptığı şeçimde  markanın çevresel  performans konusunda topluma açık bilgileri ve markanın çevresel  sürdürülebilirliği konusundaki imajı, yani “yeşil” imajı  dikkate  alındı.
 

Çevreci teknolojiler geliştirmenin yanısıra operasyonlarını da  doğa ile uyumlu bir şekilde  yürütme çabasını 40 yıldır sürdüren  Toyota, Interbrand Marka Danışmanlığı Ajansı tarafından dünyanın en  çevreci markası şeçildi.  Toyota’nın dünyanın en çevreci markası  olarak seçildiği rapor kapsamında, dünyanın en büyük pazarları olarak  kabul edilen A.B.D, Japonya, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya,  Brezilya, İspanya ve Hindistan’dan 10 bin tüketici ile görüşüldü.

 
Rapor, Toyota’nın çevreyi öncelikli yönetim modeli olarak alma  konusunda örnek ve öncü olduğunu, bununla birlikte çevreci  yaklaşımlarını toplumla anlamlı bir şekilde paylaşabildiğini ortaya  koydu. Toyota’nın 2020 Vizyonu’nda da  yer alan sürdürülebilir topluma  katkıda bulunma mottosu da bu sonuçlar ile güç kazandı.
 

Çevreci hibrid teknolojisi Toyota’nın yıldızını parlatıyor
 

Markaların tüketicilerde oluşturduğu sürdürülebilirlik algısının  çevresel performans bilgileri ile birleştiren Best Global Green Brands  (En iyi global yeşil markalar) raporu, tam hibrid teknolojisinin  Toyota’nın güçlü çevreci performansına önemli katkıda bulunduğunu da  gösterdi.   Dünyanın ilk seri üretim hibrid otomobili Prius’un  yaratıcısı Toyota,  dünya çapında 3,2 milyon adedi aşan hibrid araç  satışı gerçekleştirdi. Tüm modellerinin hibrid versiyonunu üretmeyi  hedefleyen Toyota, tam hibrid teknolojisine sahip Auris ile önemli bir  adım atarken, Prius ailesini de yakında pazara sunulacak 7 kişilik  Prius+ ile genişletmeye hazırlanıyor. Toyota’nın üstün eko-araç   arayışındaki bir sonraki büyük dönüm noktası olan Prius Plug-in Hibrid   ise 2012 yılında pazara sunulacak.
 

Üretimde de çevreci yaklaşım
 

Toyota, uzun vadeli ve kuyudan-tekere sürdürülebilir operasyon  yaklaşımı kapsamında, Avrupa’daki tesislerinde de bir çok çevreci  girişimi hayata geçiriyor. Geçtiğimiz günlerde, Toyota’nın Fransa’daki  Valenciennes Fabrikası’nın duvarı dev solar panellerle kaplanırken,  İngiltere’deki Derbyshire Fabrikası’nda  ise İngiliz otomobil  sektöründeki ilk büyük ölçekli güneş paneli dizisi kuruldu. Önümüzdeki  günlerde de Belçika Toyota Araç Lojistik Merkezi’nde  elektrik üretimi  için iki rüzgar tribünü kurulması planlanıyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Türbülans Çağı

Lehman Brothers’in batması ile başlayan ve 2009 martına kadar süren sert dalgadan beri borsalarda yaşamadığımız sertlikte satış dalgalarının geldiği günler...

Kapat