Çelik Motor’un Hedefi Liderlik

Anadolu Grubu’nun en köklü kuruluşlarından biri olan ve geçen yıl 50. yılını kutlayan Çelik Motor’un 2005’te kurduğu Çelik Motor Filo Kiralama, giderek artan artan araç parkı ve müşterileriyle hızlı çıkışını sürdürüyor. Yılın lik 5 ayında filosunu 9 bin 500 aracı çıkartan firma, bu yıl 10 bin adetlik rakama ulaşmayı planlarken, 2013 yılında 20 bin adet araç kiralaması yaparak liderliği hedefliyor.

 
50. yılını kutlayan Çelik Motor’un, Türkiye’nin otomotiv sektöründe faaliyet gösteren en eski şirketlerinden biri olduğunu vurgulayan Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, “Bu bilgi ve tecrübeyi, filo kiralamada kullanmak bize önemli avantaj sağlıyor. 6 yıllık bir şirket olmamıza rağmen, 50 yıllık bir know-how kullanıyoruz” dedi.

 
Filo kiralamada 20’nin üzerinde firma bulunduğunu kaydeden Koçak, “2010 yılını 8. sırada bitirdik. 2013 yılı için hedefimiz Türkiye’nin en büyük kiralama şirketi olmak” diye konuştu. Yıl sonu için belirledikleri 10 bin adedi aşacaklarını kaydeden Koçak, 2012’de 15 bin, 2013’deyse  20 bin araç kiralayarak liderliği planladıklarını ifade etti. Koçak, şöyle devam etti:
 

“Hizmet kalitemize çok güveniyoruz. Verilen iyi hizmetin, en az fiyat kadar ayırt edici bir özellik olduğuna inanıyoruz. Araçlarımızın tüm bakımları, markaların yetkili servislerinde yapılıyor. Sigortasız bir aracımız bile yok. Aslında bunlar filo kiralamada ekstra maliyet doğuruyor. Ama biz tüm bunları yaparak rakiplerimiz kadar da iyi fiyatlar verebiliyoruz. Böylece başarı geliyor.”
 

Hedefi kobiler…
 

Türkiye’deki işletmelerin yüzde 95’inden  fazlasını kobilerin oluşturduğunu, bu işletmelerin toplam istihdamın da yüzde 76’sını sağladiklarına dikkat çeken Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, bu oranların kobilerin gücünü göstermesi bakamından çarpıcı olduğunu dile getiriyor.
 

Türkiye genelinde ticari amaçlı kullanılan toplam 2 milyon binek aracın 1.5 milyondan fazlasının kobiler tarafından kullanıldığını söyleyen Koçak, “Kiralama sektörünün gelişiminin kobilerden geçtiğini düşünüyoruz. Bu nedenle hedef noktamızda kobiler var” ifadesini kullandı. Kobilerin, küçük ve esnek yapıları sayesinde büyük işletmelere kıyasla değişimlere çok daha hızlı ve kolay uyum sağlama becerisi gösterebildiğini de belirten Koçak, “Biz de sunduğumuz kişiye özel hizmet ve ürünlerimizle, kobilerin bu hızlı değişimine ve gelişimine hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Kobilere özel sunduğumuz çok özel hizmet paketlerimiz var” dedi.
 

“Memnuniyet yüksek olmalı”

 
Araç kiralama işinin, otomotivin çok farklı bir kolu olduğunu hatırlatan Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, “Müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmanız, müşteriye her zaman bir telefon yakınlığında olmanız gerekiyor. Biz de buna çok önem veriyoruz. 1 araçlık müşteri de 1000 araçlık müşteri de bizim için aynı ve herkese aynı hassasiyetle yaklaşıyoruz” dedi.
 

Tüm markaları kiralıyor

 
Kurulduğu ilk yıllarda sadece Anadolu Grubu markalarının, özellikle de Kia markasının kiralamasıyla işe başlayan Çelik Motor Filo Kiralama, geçen yıldan itibaren yelpazesine pazarda talep gören tüm otomobil markalarını ekleyerek büyümeye başladı. Alınan bu kararla araç parkını önemli ölçüde artıran Çelik Motor Filo Kiralama,  2009 yılında 5 bin adet olan araç parkını 2010 yılında 7 bin adede yükseltti. Yaklaşık 700 müşteriden oluşan bir portföye sahip şirket, halen Vestel, Linens, Pınar, Eti, Abdi İbrahim İlaç, Denizbank, DYO, Zorlu Enerji, Sabancı Holding, Bilim İlaç, Banvit, CocaCola, Efes Pilsen, Otokoç gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve farklı iş hacimlerine sahip pek çok kuruluşa hizmet veriyor. Çelik Motor Filo Kiralama, İbrahim Ethem Ulagay ilaç firmasının açtığı 545 araçlık kiralama ihalesini kazanırken, 190 adetlik ilk parti araçlar geçtiğimiz günlerde teslim edildi.

 
On-line açık artırma

 
Çelik Motor Filo Kiralama, ikinci el araçlarını internet sitesi üzerinden açık artırmayla satışa sunma kararı da aldı. Teknik alt yapıyı oluşturan ve uygulamayı hayata geçiren firma, www.celikmotorfilo.com internet sitesi üzerinden kiralama süresi dolan araçları açık artırmayla satışıyor.  Sözleşme koşullarını kabul eden ve teminat bedellerini yatıranlar, on-line açık artırmaya katılma hakkını elde edebiliyor ve açık artırmalar, bir hafta öncesinden üyelere e-mail ile bildiriliyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yılın İkinci Yarısında “Euro ve Risk İştahı” Nasıl Olacak?

Yunanistan’da beklenen oldu ve 28 milyar euro’luk mali tasarruf ve varlık satış planı kabul edildi. Tasarruf ve varlık satış paketinin...

Kapat