Çekirge Kaç Kere Sıçrar?

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Mart ayı sanayi üretimi bir önceki senenin aynı ayına göre %10,4 artarak (aylık bazda %12,7 yukarıda), piyasanın %10,3’lük beklentisiyle uyumlu ancak bizim %9,8’lik beklentimizin üzerinde gerçekleşti.
 

Aylık sanayi üretiminin bileşenlerine baktığımızda, imalat sanayi üretiminin yıllık bazda    %10,4 arttığını görüyoruz (aylık bazda %13,4 artış). Öte yandan,elektrik-gaz  ve madencilik sektörleri  yıllık bazda sırasıyla %11,9 ve %4,5 artış sergiledi.
 

Böylece yılın ilk çeyreğinde sanayi üretiminin yıllık bazda %14,2 arttığını görüyoruz. Geçen yılın aynı dönemde bu rakam %17,3 seviyesindeydi.
 

Takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre sanayi üretimi aylık bazda %0,3 geriledi. Aylık olarak bakıldığında arındırılmış seri, son iki aydır gerilemeye devam ediyor. Sadece takvim etkisinden arındırılmış seriye baktığımızda ise arındırılmamış seriye kıyasla görece kuvvetli; yıllık bazda %10,6 büyüme görüyoruz.
 

İmalat sanayi cephesinde motorlu taşıt üretimi aylık bazda olumlu katkı sağlamaya devam ediyor. Yıl başından bu yana baktığımızda ise makine ekipman ve elektrikli teçhizat üretimleri yıllık bazda büyümeye olumlu katkıda bulunuyor.

 
Alt gruplara bakıldığında beklentimizin üzerinde gelen dayanıklı tüketim malı üretiminin sanayi üretim rakamlarını yukarı taşıdığı görülüyor.
 

Mart ayı dış ticaret verileri dayanıklı tüketim grubunda kuvvetli bir büyümeye işaret ediyordu. Ancak bizim tahmin modelimiz aylık bazda görece zayıf olan beyaz eşya üretim verilerine daha fazla ağırlık verdiği için, yüksek ithalatı ikinci plana itmiştik. Fakat aylık sanayi üretim endeksi modelin işaret ettiğinden daha yüksek bir performans ortaya koydu. Yine de, önümüzdeki dönemde mevcut resmin sürdürülebilirliği adına stok etkisi içermeyen beyaz eşya üretim rakamlarını yakından takip etmeye devam edeceğiz.

 
Sanayi üretim cephesinde görülen ilk çeyrek rakamları hem Merkez Bankası’nın (MB) ilk çeyrekte güçlü iç talep görüleceğine dair beklentisiyle hem de %5,5’e yükselttiğimiz yıl sonu GSYİH büyüme tahminimizle uyumlu (önceki tahmin: %5).

 
MB’nin aldığı kararlar iç talebi iki çeyrek sonra etkileyebilecek. Takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış serinin son iki aydır aylık bazda üst üste gerilemesi önümüzdeki dönemde sanayi üretiminin büyüme hızında aşağı yönlü bir miktar düzeltme görebileceğimizi gösteriyor. Sanayi üretiminde olası bir aşağı yönlü düzeltme ve kredi büyümesinde muhtemel bir yavaşlama, MB’nin elini kuvvetlendirecektir. Böyle bir durumda MB çekirdek enflasyon göstergelerindeki dalgalanmayı bir süre daha tolere edecektir.
 

Ancak yine de fiyat istikrarını kalıcı kılmak adına faiz arttırımlarının yılın 3. çeyreğinde başlamasını bekliyoruz. MB’nin sıkı para politikası adına munzam karşılıkları öncelikli olarak kullanacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla yıl sonu politika faizi tahminimizi %7,25 seviyesine güncelledik (önceki: %8).

Burcu ÜNÜVAR

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Hazine 4.835 Milyar Lira Borçlandı

3 yıl vadeli ihalede bileşik faiz yüzde 9,21; 5 yıl vadelide İhalede reel faiz oranı yüzde 2,32 oldu.   Hazine...

Kapat