CEAS ve Kepez Elektrik: Uzanların Tazminat Talebi Reddedildi

 

Enerji Bakanı Taner Yıldız, ÇEAŞ ve Kepez Elektrik’e el konulması sonrasında açılan ve 10.1 milyar dolar tazminat talep edilen Libananco davasının Türkiye lehine sonuçlandığını belirterek ‘Uzan ailesinin tazminat talebi reddedilmiştir’ dedi.

ULUSLARARASI Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi (ICSID), Türkiye Cumhuriyeti ile Uzan ailesi arasındaki Libananco davasını Türkiye lehine sonuçlandırdı. Dava sonucu her iki tarafın avukatlarına iletildi. Konuyla ilgili bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 10.1 milyar dolar tazminat talebiyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük tahkim davasının Türkiye lehine sonuçlandığını belirterek, “Uzan ailesinin tazminat talebi reddedilmiştir” dedi.

21 milyar doları bulabilirdi

Libananco davası, Enerji Bakanlığı’nın 2003’te Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun başvurusu üzerine, Uzan Grubu’na ait ÇEAŞ ve Kepez Elektrik’e el koymasından kaynaklanıyor. El koyma kararından 3 yıl sonra 19 Nisan 2006’da Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösterdiğini açıklayan Libananco Holdings isimli şirket, ÇEAŞ ve Kepez’e ortak olduğunu ve el koyma kararıyla mağdur edildiğini iddia ederek, Türkiye aleyhine ICSID’e dava açmıştı.

Libananco’nun mahkemeyi kazanması halinde Türkiye’nin faiziyle birlikte 21 milyar doları bulabilecek tazminat ödemesinin söz konusu olabileceği ileri sürülürken, Yargıtay’ın da onadığı mahkeme kararıyla Uzan Grubu’nun, şirket hisseleriyle ilgili muvazaalı satış yaptığı tespit edilmişti. Davayı görüşen mahkeme de bu gelişme üzerine Türk mahkemelerinin kararını istemişti. Uzan Grubu’nun muvazaalı hisse devrini tescil eden bu kararın, Libananco davasının seyrini Türkiye lehine değiştirebileceği belirtilmişti.

Cem Uzan’ın Fransa’ya iltica talebiyle başvurması da, Libananco davasıyla ilgili bir manevra olarak yorumlanmış ve “Siyasi baskı gördüm” tezini belgelemek için böyle bir yola başvurduğu iddia edilmişti.

VATAN

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
IMF Büyüme Tahminlerini Aşağı Revize Ediyor

 Çeşitli basın kaynaklarına göre, IMF 20 Eylül’de yayınlanacak Küresel Görünüm Raporun’da 2011 ve 2102 büyüme tahminlerini aşağı revize edecek.  Raporda,...

Kapat