Cari Açık Nasıl Finanse Edildi?

 

Çok kötü finanse edildi, çok kötü.  Ödemeler dengesi verilerinin açıklanmasının hemen ardından notunu müşterilerine ileten BGC Partners Başekonomist’i Özgür Altuğ’a göre yılın ilk  2 ayında oluşan cari açığın sadece 200 milyon doları en güvenilir dış kaynak olan doğrudan yabancı yatırımları ile finanse edildi.

Sıcak para yine Türkiye’ye yağdı.  Hisse senetlerinde gözlenen 550 milyon dolarlık satışa karşın, DİBS’e 2.3 milyar girdi. Toplam sıcak para akımları net 3.8 milyar dolarla finansmanda çok önemli bir rol oynadı.

Dış krediler de önemini artırdı. Finans dışı şirketlerin net uzun vade  dış borçlanma oranı %76’dan %114’e yükselriken bankalar için aynı oran %109’dan %186’ya çıktı.

Ama, asıl katkı net hata ve noksandan geldi.  Yani, ne idüğü belirsiz döviz girişleri kaleminden.  Yılın ilk iki ayında bu kalem finansmana net 5.5 milyar dolar katkıda bulundu. Özgür Altuğ’a göre yıl sonunda milli gelirin %8’ni aşması beklenen cari açık bu tempoda gidemez, bu kompozisyonla uzun süre finanse edilemez.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kapital Menkul: Zirvede Dans…

Geçen hafta yurtiçi piyasalarda, olumluluğun devam ettiği ancak haftanın son gününde kar satışlarının ön plana çıktığı bir görünüm sahne aldı....

Kapat