Cari Açığa Enerji Formülü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümet programını açıklarken cari açığın en önemli nedeni olarak enerjiyi sayması üzerine harekete geçildi. Enerji yönetimi cari açığı azaltmak için formül arıyor. Petrolde yüzde 92, doğalgazda yüzde 98 oranında dışa bağımlı olan Türkiye’de ham petrol fiyatlarının 1 dolar artması enerji ithalatı faturası yılda 180- 200 milyon dolar yükseltiyor. Elektrik üretiminin neredeyse yüzde 50′si doğrudan ithal edilen doğalgazdan kaynaklanıyor.

  
Barajlardan 2.5 Milyar Dolar

 
Enerji yönetimi hidroelektrik santrallerindeki (HES) üretim payını çıkararak Türkiye’yi doğalgaz bağımlılığından kurtarmayı planlıyor. Son 3 yılda HES’lerdeki üretim payı yüzde 10′larda yüzde 34′lere yükselerek ilk defa doğalgaz santrallerinin üretimini yakaladı. İlk 6 ayda barajlara 108 milyar metreküp su geldi. Bu suyla 38.5 milyar kilovat elektrik üretildi. Doğalgazla üretilmesi durumunda ise bu rakamın karşılığı 9 milyar metreküp. Bu sebeple de ilk 6 ayda üretilen elektrik yaklaşık 4 milyar dolarlık doğalgaz tasarrufuna denk geldi. Son 3 yılda devreye giren büyük barajlarda cari açıktan 2.5 milyar dolar azaltılmış oldu. EPDK da motorine yüzde 3 oranında yerli üründen oluşacak biyodizel şartı getirerek cari açığı 500 milyon dolar azaltmayı planlıyor.

 
Yerli kaynak artacak

 
Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı hükümet programı ile önümüzdeki 5 yılda 10 bin megavat kömür, rüzgâr ve güneş santrali yapılması böylece ithalatın azaltılması hedefleniyor. Yaklaşık 20 milyar euroyu bulacak yenilenebilir enerji ekipman ithalatını önlemeye karşı ise ilave teşviklerle yerli üretim desteği veriliyor. Beş yılda 2 bin 900 megavat hidroelektrik santral ile bin 386 megavat rüzgar enerjisi kabulü yapıldı. Ayrıca DSİ, Ilısu, Deriner gibi Türkiye’nin en büyük barajlarını tamamlamak için büyük yatırımlara imza atmaya hazırlanıyor.

 
2015′e kadar 15 milyar
 

Kamu ve özel sektör eliyle toplam 5 bin 500 megavatlık ilave hidroelektrik gücü. Yerli kömür ve rüzgâr enerjisi ile 4 bin 800 megavat güce sahip yeni santraller. Hedefi gerçekleştirmek için yaklaşık 15 milyar dolarlık yeni yatırım.
 

Su Bereketi Krizi Önleyecek

 
Gelen yağışlar nedeniyle hidroelektrik santrallerinin doluluk oranlarının maksimum seviyelerde olduğunu aktaran Enerji Bakanlığı yetkilileri, “Barajlar sayesinde tüketimin tavan yaptığı Temmuz Ağustos aylarında kriz yaşamayacağız” dedi. (Sabah)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kıdem Tazminatı Kalkıyor

Geçen yıl tartışılan ve Türk-İş ile Hak-İş’in ayaklanmasına neden olan kıdem tazminatının kaldırılarak yerine fon kurulması yeniden gündemde. Vatan Gazetesi’nin...

Kapat