Capital Economics: Yatırımcılar Fransa´nın risklerini hafife alıyor

 

 

Capital Economics analisti John Higgins çekirdek Euro Bölgesi ülkelerinin tahvil faizlerindeki artışın krizin kötüleşmeye başladığı anlamına gelip gelmediğini araştırıyor. Analistler piyasaların Fransa´nın kırılganlığını hafife aldığına inanıyor.

Capital Economics piyasa ekonomisti John Higgins, “Faizler hızla artmaya başladı, yatırımcılar daha sıkı parasal politika beklediklerinden değil, politika yapıcıların krizi kontrol altına alamayacaklarından ve belki de Euro Bölgesi´ni bir arada tutamayacaklarında endişe ettikleri için yükseliyor.” diye yazdı.

Higgins, rekor seviyedeki Fransa ve Almanya faizleri arasındaki spreadin Yunanistan´ın temerrüde düşmesi ve Euro Bölgesi´nden çıkması ya da İtalya ve İspanya´daki sorunların yoğunlaşması halinde daha da genişleyebileceğine inanıyor.

“İşler yatışana kadar yatırımcılar bu ülkelere daha düşük faizle borç vermeyecektir çünkü Yunanistan´ın izinden gidebileceklerinden korkuyorlar.” diyen Higgins, “Daha sonra bile yatırımcılar çekirdek Euro Bölgesi ülkelerinin, euronun birlikten çıkan ülkelerin para birimlerine karşı aşırı değerli olması sebebiyle güç bir ekonomik süreç geçireceklerinden endişe duyacaklar.” dedi.

“Çekirdek ekonomiler arasında, yatırımcılar Fransa’nın kırılganlığını hafife alıyor olabilirler, Avusturya´nınkini ise abartıyorlar.” diyen Higgins, iki ülkenin de bankacılık sistemlerinin Güney ve Doğu Avrupa piyasalarındaki sorunlardan etkileneceğini kaydetti.

Higgins, krizin çok daha kötü bir hal alabileceğini düşünüyor.

 

Hulya Kayıkçı, Paratrend

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İMKB İle Deutsche Börse İşbirliğine Gidiyor

21-23 Kasım tarihlerinde Frankfurt’ta düzenlenen German Equity  Forum’un bu seneki ana temasına uygun olarak 22 Kasım’da Türkiye Konferansı gerçekleştirildi. Konferansın...

Kapat