Çağlayan: Mekez Bankasını İzlemeye Devam Edin

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez   Bankası’nın gerektiğinde devreye girerek, ateş yükseliyorsa ateşi düşürecek, ateş   düşükse ateşin normal seviyeye gelmesi noktasında gerekli müdahaleyi yapacağını   söyledi.          

 
Bakan Çağlayan, Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından düzenlenen   resepsiyonda gazetecilerin kurdaki artış ve Merkez Bankası’nın müdahalelerine   ilişkin sorularını yanıtladı.          
 

Çağlayan, TL’nin aşırı değerlenmesi kadar, aşırı değer kaybetmesinin de   özellikle işletmeler, ihracatçılar ve işverenler açısından sıkıntı   oluşturabileceğini belirterek, Merkez Bankası’nın yapmış olduğu uygulamalarla   kendi görevini ifa ettiğini söyledi.          
 

Merkez Bankası’nın bu işin düzenleyicisi olduğunu belirten Çağlayan,   Merkez Bankası’nın bu işle ilgili dengenin nerede olması gerektiği konusunda,   hangi bantlara uygun olması gerektiği konusunda en yetkili merci olduğuna işaret   etti. Çağlayan, ”Dolayısıyla Merkez Bankası, dövizin gidişatıyla ilgili gerek   gördükleri zaman piyasaya girip gerekli çalışmaları yapıyorlar” dedi.          
 

Kurda yaşanan gelişmelerin dünyadaki konjonktürel gelişmelerden, dünya   ekonomisindeki sıkıntıdan, özellikle de Avrupa ekonomisinde giderek artan   sıkıntılardan, Türkiye’nin küresel oyuncu olmasından kaynaklandığını ifade eden   Çağlayan, şöyle devam etti:          
 

”Türkiye açısından şu an için hiçbir tehdit unsuru oluşturmamaktadır.   Türkiye, açısından bir sıkıntı oluşturmamaktadır. Vatandaşlarımızın ve   şirketlerimizin borç yapısını mutlaka her zaman en iyi şekilde değerlendirmesi   gerekiyor. Girdisi neyse borcunun da mutlaka aynı para birimi üzerinden yapması   bu işin olmazsa olmazıdır.          

Türkiye’de serbest kur rejimi vardır ve bu aralık içinde bazen   yükselecektir, bazen düşecektir. Gerektiğinde Merkez Bankası devreye girerek,   ateş yükseltiyorsa ateşi düşürecek, ateş düşükse ateşin normal seviyeye gelmesi   noktasında gerekli müdahaleyi yapacaktır. Göreceğiz, bu konuda Merkez Bankası   zaten gerek gördüğü halde gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli müdahaleleri   yapıyor. Merkez Bankası’nı izlemeye devam edin.”          
 

”Kurdaki artıştan sonra ithalatta yavaşlama oldu mu ?” şeklindeki soru   üzerine de Çağlayan, TL’nin aşırı değerlenmesinin ithalatı cazip kıldığını ve   adeta insanları ithalat yapmaya zorladığını, tahrik ettiğini söyledi. Bu durumun   geçen yıl görüldüğünü belirten Çağlayan, geçen yıl sonunda birçok insanın   ihtiyacı olmadığı halde TL’nin aşırı değer kazanmasından dolayı 5-6 aylık bekleme   süresini göze alarak otomobil siparişi verdiğini anlattı.          
 

TL’nin aşırı değer kaybettiği ortamda dışa bağımlı üretim yapanların   maliyetlerinde yükselme söz konusu olabileceğini de kaydeden Çağlayan, ”Bu tür   durumlarda tüketim kalıpları ve tüketim tercihleri değişeceği için tüketime olan   ithalat talebinin biraz azaldığını görmek mümkün” dedi.          
 

Girdi Tedarik Stratejisi kapsamında 6 sektörle ilgili çalışmaları   bitirdiklerini de kaydeden Çağlayan, bu sektörlerin demir-çelik, makine,   otomotiv, kimya, tekstil, tarım ve gıda sektörleri olduğunu söyledi. Çağlayan, 6   sektörle ilgili sunumu EKK’da yeniden paylaşacaklarını da ifade etti.          
 

Türkiye’nin bundan sonra cari açığı dikkate alan, ithalata bağımlılığı   azaltacak yeni bir çalışma içinde olduğunu belirten Çağlayan, Türkiye’de yeni   yatırım deseniyle, yeni bir döneme girildiğini kaydetti.          
 

2012 senesinde de Türkiye’nin büyüme performansını sürdüreceğini belirten   Çağlayan, ”IMF’nin yapmış olduğu yüzde 2,5′lik büyüme tahmininin gerçekçi   olmadığı kanaatindeyim. Yine dünyada büyüme rekorları kıracak şekilde yoluna   devam edecek. Bu noktada herkesin rahat olması gerektiğini söylüyorum” dedi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kapital Menkul: Stratejimiz 69,000 Desteğine Bağlı

AB’nin bankacılık krizine çözüm bulacağı beklentisiyle yurtdışı piyasalarda başlayan iyimser hava dün de devam etti. ABD’de endeksler dünkü hareketle birlikte...

Kapat