Çağlayan: MB’nin Aldığı Kararları Doğru ve Yerinde Buluyorum

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Para   Politikası Kurulu (PPK) ve Merkez Bankasının aldığı kararları son derece yerinde   ve doğru bulduğunu söyledi.
 

Bakan Çağlayan, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) heyetini   kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çağlayan, Merkez Bankasının aldığı   kararları çok olumlu bulduğunu ifade ederek, finansal otoritelerin iki türlü   karar aldığını kaydetti. Finansal otoritelerin karar alma sürecinde zamanlamanın   son derece önemli olduğuna işaret eden Çağlayan, ”Ne geç kalacaksınız ne de erken davranıp piyasada paniğe yol açacaksınız” dedi.
 

Merkez Bankasının kararlarının yerinde ve doğru olduğunu bir kez daha   ifade eden Çağlayan, dövizde yükselmelerin olabileceğini, çünkü dalgalı kur   rejiminin benimsendiğini söyledi. Bu konuda önümüzdeki haftandan itibaren   gelinmesi gereken noktaya gelineceğini belirten Çağlayan, toplumda beklentilerin,   dolar fiyatları ve borsayla ölçüldüğünü, ancak reel ekonominin de dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

 
Bakan Çağlayan, faiz lobisinin faizlerin artması yönünde çaba   gösterdiğini de ifade ederek, ”Merkez Bankası yönetimi, faiz artırımı konusunda goygoya fazla gelmedi” dedi.
 

Bugün Türkiye’nin ciddi büyüme elde ederken, enflasyon ve faizi düşürme   imkanına sahip olduğunu anlatan Çağlayan, Merkez Bankasının faizleri indirme   kararının faiz artışı bekleyen lobiye karşılık, ekonominin büyümesi gerektiğini,   frene basmaya gerek olmadığını net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.
 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Tarım Dışı Haberi Öncesi Piyasalardaki Son Durum

EUR/USD ANALİZ EUR/USD paritesi dün yaşadığı satışların bugün düzeltmesini yapmaya çalışmaktadır. Özellikle Avrupa Borsalarının açılışının alıcılı olması Euro’nun değerlenmesine neden...

Kapat