Çağlayan: Dalgalı Kur Ekonominin En Önemli Sigortalarındandır

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dalgalı kurun   hükümet politikası olduğuna işaret etti ve ”benim de savunduğum bu politika çerçevesinde rekabetçi kur” dedi.
  

Çağlayan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ”Başbakan (dalgalı   kur rejiminin süreceğini) söyledi, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan (cari açığın   problem olmasını TL’nin aşırı değerli olmasına bağlayarak, kurların kontrol   edilmesi gerektiğine işaret etti)” şeklindeki ifadeleri üzerine yazılı açıklama   yaptı.
 

Kendisinin hiçbir zaman kurların kontrol edilmesine ilişkin bir   yaklaşımı, düşüncesi olmadığını belirten Çağlayan, ”Dalgalı kur, ekonominin en   önemli sigortalarından biridir. Bizim hükümet politikamızdır. Benim her zaman   söylediğim, kurun rekabetçi hale getirilmesidir. Merkez Bankasına da Para   Politikası Kuruluna da ben her zaman uygulanacak politikalarla kurun rekabetçi   hale getirilmesini salık verdim” dedi.
 

Ana muhalefet partisi liderini, ekonomi danışmanlarının yanıltmış   olabileceğini ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti: ”Ya da bütün kamuoyunca malum olan düşüncelerimi, işlerine gelmesini   istedikleri gibi, çarpıtarak yorumlayarak genel başkanlarına sunmuşlar. Benim   söylemediğim bir sözü, bir yaklaşımı polemik konusu haline getirmeye çalışmanın,   sağlıklı bir siyaset anlayışı olmadığı kanısındayım.
 

Ayrıca aynı arkadaşların veya zihniyetin anlaması gereken  Türkiye’nin   ihtimal dahilindeki dünya krizleri karşısında, eskisinden çok güçlü olmasını   ifade etmekle, bu ihtimallere karşı tedbir almak, hazırlıklı olmak bir çelişki   değildir. Tam tersine, aklı başında herkesin yapması gereken bir şeydir.

 
AK Parti hükümetleri döneminde kriz çöpe atılmıştır. Evet bizim krizle   mrizle işimiz yok. Ancak dünyadan kaynaklanabilecek ihtimal dahilindeki krizlere   karşı da her türlü hazırlığı yapıyor, tedbiri alıyoruz. Muhalefetin artık,   bunları yaptığımızda değil, asıl yapmadığımızda bizi eleştirmeleri gerektiğini   öğrenmeleri lazım.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kapital Menkul: İMKB Uçurumun Kenarında

Önceki haftalarda yurtdışına göre güçlü duran fakat bir türlü beklenen çıkışı yapamayan İMKB’de yükselemeyen borsa düşer kuralı bir kez daha...

Kapat