Büyüyen İç ve Dış Dengesizlikler Kredi Notunu Olumsuz Etkiliyor

Moody’s Investors Service bugün yayınladığı özel bir rapor ile  Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
   

Moody’s bu özel rapora ilişkin yaptığı basın açıklamasında,  büyüyen iç ve dış dengesizliklerin kontrol altına alınmaması halinde Türkiye’nin kredi notu yörüngesinin olumsuz etkilenmeye başlayacağını  vurguladı.
 

Türkiye’nin ekonomik ve mali temel göstergelerinin esnekliğinin  global finansal kriz sırasında ülkenin Ba2 olan kredi notunu pozitif  görünümünü desteklediğini ifade eden Moody’s, ancak iç ve dış  dengesizlikleri düzemtmek için harekete geçilmemesinin pozitif not  ivmesini durdurabileceğini belirtti.
 

Türk ekonomisinin güçlü büyüme oranının iyileşen mali pozisyona  katkı yaptığı ancak aynı zamanda dış ve iç dengesizleri de büyüttüğünü  dile getiren Moody’s, Türkiye’nin büyük cari işlemler açığına işaret ederek, hükümetin bu açığı şu anda daha da oynak olan çeşitli  sermaye kaynhaklarında finanse etmekte olduğunu dikkat çekti. Moody’s Türkiye’nin bu konumu nedeniyle ani şoklara veya yatırımcı güveninde  kaymalara karşı hassas olduğunu vurguladı.
 

Seçimlerin sona erdiğini ve artık Türkiye’nin politika  ortamının göreceli olarak daha dinamik olmasını beklediklerini  ifade eden Moody’s, maliye ve para politikasının yönü konusunda ortaya  konacak gelişkelerin gelecek 12 ayda Türkiye’nin kredi notunun rotası  için önemli olacağını belirtti. Türkiye’nin mali temel göstergelerinin  daha da iyileşmesi halinde notun artırılabileceğini ifade eden Moody’s, bu iyileşmenin maliye ve para politika duruşunun dış ve  dengesizliklerde yaşanan son büyümeyi cari işlemler açığını daraltarak  geri alması ile olabileceğini vurguladı.
 

Türkiye’nin en yakın zorluğunun iç talebi dizginleyerek dış  şoklara karşı direnci artırmak olduğuna işaret eden Moody’s, bunun  yapılabilmesi halinde Türkiye’nin daha büyük faiz dışı fazla vereceğini  ve borç seviyelerinin azaltacağını belirtti. Aynı zamanda ek tedbirlerin  dış dengesizliklerin daraltılmasını ve gerek özel sektör gerekse  kamunun döviz rezervlrenin artırmasını da içermesi gerektiğini ifade  eeden Moody’s, büyük cari işlemler açığı gibi kırılganlıkların  büyümeye devam etmesi, dış tamponların azalması veya aynı kalması  halinde Türkiye’nin esnekliğinin baltalanabileceğini belirtti. Moody’s,  Türkiye’nin esnekliğinin azalmasının kredi notu üzerinde aşağı yönlü  baskı yaratabileceğini de vurguladı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın Tarihini Yeniden Yazarken Yatırımcılarını Sevindiriyor

Salı günü altın yükselişe kaldığı yerden devam ederken, Euro/dolar paritesi ise Avrupa piyasalarının açılmasından itibaren geri çekildi ve önde gelen...

Kapat