Büyümeyi mi Teşvik Edecek Yoksa Enflasyonu mu Dizginleyecek ?

TCMB’nin bugünkü toplantısının kritikliği de bu noktada yatıyor. Geçen hafta faiz koridorunun indirilebilirliği üzerine yapılan açıklamanın ardından hem kur hem sepet yükselişe geçmiş TCMB istisna günler uygulamasına yeniden geçmek zorunda kalmıştı.  
 

Zaten son birkaç gündür cari açığa, petrol fiyatlarına duyarlılığımıza enflasyondaki sert duruşa bir anda dikkat çeken sayısı artmaya başladı. Merkezin parasal genişleme adımına yönelmesini önlemek için baskı unsuru oluşturulmaya çalışılmakta gibi. Bugünkü toplantıdan gecelik borçlanma ve politika faizinde değişiklik yapılmamasını ama TL zorunlu karşılıkların döviz ve altın tutulabilecek oranında artış yapılmasını beklemekteyiz.  
 

73,500 desteğinden dönen Endesk kontratın 74,500 direncini kırıp burayı destek yapmaya çalıştığını görmekteyiz. Bu durumda da 76,500 beklentimiz devam edecektir.  Endeks kontratın güne 150-200 puan yukarıdan başlamasını beklemekteyiz.
 

Turkish Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Güngör Uras: Biz Kaldırıyoruz New York’ta 28 Semt Pazarı Kuruluyor

New York’ta Union Square pazarı kaldığımız yere yakın. New York’a gittiğimde ilk işim Union Square pazarını dolaşmak, alış-veriş yapmak olur....

Kapat