Büyüme Yüzde 8′iGeçebilir

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, bu yıl sonu için  yüzde 8 civarında bir büyüme tahmin ettiklerini belirterek, “Son güncellemede yüzde 8′i biraz geçebilir” dedi.      
 
Sabah Gazetesinin haberine göre, Avrupa’daki talebin daralması ve  bu yılın baz etkisi nedeniyle gelecek yıl büyümenin yüzde 2-3 civarında olacağını belirten Zachau, döviz kuru etkisiyle enflasyonda  da 2012 sonunda yüzde 5 olan hedefe ulaşmanın zor olacağına işaret  etti. Türkiye ekonomisinin hızlı büyüdüğünü, ancak bu büyümenin  sürdürülebilir olması için yurtiçi tasarruf düzeyinin yeterli düzeyde  olması gerektiğini vurgulayan Zachau, “Türkiye’nin düşük yurtiçi  tasarruf sorunu var ve bu tasarruf düzeyini yükseltmesi gerekiyor”  dedi. Zachau, Türkiye Tasarruf Raporu’nun hazırlanmasında hükümete  yardımcı olduklarını belirtti.     

 

Türkiye’deki görev süreci dolan Z achau’nun yerine, yine Alman  asıllı M artin Raiser atandı. Raiser, Ocak ayından itibaren, Dünya Bankası T ürkiye Direktörü olarak çalışmaya başlayacak. Raiser, daha  önce Ukrayna, Belarus, M oldova ülke direktörü olarak çalışıyordu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gedik Yatırım: Noel Tatili IMKB’ye Yaradı

IMKB 100 endeksi, dünü % 1.1 artışla, 52.517 puandan kapattı. Gün içerisinde en düşük 52.025, en yüksek 52.555 puanı gören...

Kapat