Büyük Yatırım Bankaları S&P500 Tahminlerini Düşürdü

Wall Street hafta boyunca atağa kalkmaya çabaladıysa da, zayıf ekonomik veriler her seferinde yolunu kesti.  Tapu onayı bekleyen konut satışlarında %11’e varan gerileme ve Nisan’da bireysel tüketim harcamalarının son beş ayın en yavaş temposu olan %0.4 aylık artış kaydetmesi bir çok büyük kurumun ABD için büyüme tahminlerini %0.2-0.5 arasında aşağı revize etmesine neden oldu.

Bu hafta ISM sanayi ve hizmet sektörü faaliyet endeksi ve Mayıs tarım dışı istihdam verileri Wall Street’i zorlayacak.  Bir uzmana göre bileşik ISM’nin 60’ın altına düşmesi satışlara neden olabilir.  Mayıs net istihdam artışı için ise ilk tahminler 150-200 bin arasında, Reuters ekonomist anketi ise 185 bin işaret ediyor.  Ama daha önemli olan 3 aylık ortalama trend.  Bu veride gerileme çok ciddi satış getirebilir.

Goldman Sachs, Citigroup ve UBS de artık S&P500 için eskisi kadar iyimser değiller.  UBS baş stratejisti Golub bu sene için ortalama SP500 hisse başı kar tahminini 96’dan 101 dolara çekti, ama sene sonu endeks tahminini 1.425 puanda bıraktı.  Bir anlamda, Golub, artık S&P500’ün daha düşük bir F/K oranında trade etmesi gerektiğini, çünkü yatırımcıların daha fazla getiri beklediğini (riske dah hassas olduklarını) öne sürüyor.

SP500’ün ortalama tarihi F/K’sı 1988’den bu yana 19.2, ama son altı yılda bu oran 15.56’ya düştü.  Golub’un tahmini sene sonunda F/K’nın sadece 14.1 olacağını gösteriyor.

Goldman Sachs da 2011 sonu için SP500 endeks tahminini 1.500’den 1.450 puana indirdi. Citigroup ise endeksin sadece 1.400 puanda kalacağını öngörüyor.

SP500 haftayı 1.333 puandan kapadı.  Citigroup tahminine göre yıl souna kadar prim %5.  Goldman Sach’ın tahmini ise %8.7 prime denk geliyor.  Son 2 senede endeksin %80 prim yaptığı göz önüne alınırsa, bu tahminler fon yöneticilerinin GOP’a geçmesine neden olabilir.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
M. A. Yıldırımtürk: Seçimden Sonra Cari Açığa Tedbir Konuşuluyor

ZAMAN Gazetesi yazarı ve tecrübeli piyasa yorumcusu Mehmet Ali Yıldırımtürk bugün köşe yazısında Ankara’nın da cari açığı sorun olarak algıladığını...

Kapat