Büyük Gün Geldi: TCMB PPK Ne Yapacak?

 

 

TCMB Para Piyasası Kurulu bugün (Çarşamba) toplanıyor.  Tüm dünyada kredi darboğazı kaygılarının yoğun olduğu bu konjünktürde, TCMB çoklu öncelikleri arasında hangisini tercih edecek?

 

Riskten kaçışın sıcak parayı sistemden dışarı çekmesi ve Avrupa bankalarının fonlama kıtlığından kaynaklanan dış finansman darboğazı yeniden TL’yi sarsmaya bşladı. Döviz Sepeti 2.20’ye doğru gidiyor.  TCMB anketine göre ise 2012 yılında büyüme %3’lere gerileyecek. Devlet tahvili (DİBS) piyasasında faizler %10.5’u kırarken, kredi faizlerinde gözle görülür bir yükseliş var.

 

TCMB bugün  hangi soruna öncelik verecek?  CNBC-E ve diğer kurumların anketlerine katılan ekonomistlerin ortak görüşü, TCMB’nin artık büyümeyi ikinci plana itip tümüyle TL’nin değerini savunmaya yöneldiği yönünde.  Bu yüzden bu gün munzam karşılıklar ya da faizlerde indirim yok.

 

TCMB, siyasi tepkiden dolayı klasik bir faiz artırımına gidemiyor. Bunun yerine “faiz koridoru” ilan etti ve TL’yi savunmak için satış olduğu günlerde piyasaları daha az fonlayarak effektif faizi yukarı çekiyor. TCMB’nin bugün de bu politikasını sürdüreceğini vurgulaması beklenirken, faiz koridorunun duruşunu sıkılaştırıcı yönde yükseltilmesi ya da genişletilmesi de mümkün.

 

Dün TL’yi savunmak için repo ihalesi yapmayarak faizleri geçici olarak yükselteme yoluna giden TCMB, bundan sonra azalan F/X rezevrleri de gözetmeye başlıyor olabilir. Bu durumda artık F/X ihaleleri sınırlı tutulurken (yani piyasaya daha az döviz verilecek), TL’nin değeri günlük fonlama miktari ile oynanarak belirlenecek.  Bu zor günledre TCMB elinden geleni yapıyor, ama klasik faiz artırımına gidememe nedeniyle alınan önlemlerin hepsi piyasalarda yeni belirsizlik yaratıyor. Yıllar sonra ilk defa Kasım ayında Hazine piyasadan borçlanmakta güçlük çekti.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İMKB İle Deutsche Börse İşbirliğine Gidiyor

21-23 Kasım tarihlerinde Frankfurt’ta düzenlenen German Equity  Forum’un bu seneki ana temasına uygun olarak 22 Kasım’da Türkiye Konferansı gerçekleştirildi. Konferansın...

Kapat