Büyük Bankalara Ek Sermaye Zorunluğu Geliyor

Küresel bankacılık regülatörleri, dünyanın en büyük 30 bankasının sermaye zorunluluklarına yeni sınırlamalar getirmeye hazırlanıyor.

 
Küresel bankacılığın komiserleri, her bankaya yeni sermaye zorunlulukları getirecek. Sermaye zorunluluk oranları, bankaların büyüklüğü, yapısal unsurları ve kurumların bazı birimlerini absorbe edebilme yetisine göre belirlenecek.
 

Özetle, 30 büyük bankanın sermaye zorunlulukları, büyüklük, operasyon yapısı ve risk iştahına göre yeni düzenlemelere tâbi tutulacak.

 
Yeni zorunluluklar, Basel III’le öngörülen oranların üzerine eklenecek. 3’ü ABD’den ve 5’i Avrupa’dan olmak üzere 8 banka, Basel’e ek olarak yüzde 2.5 oranında sermaye zorunluluğuyla yükümlü olacak.
 

Toplamda yüzde 9.5 oranında sermaye zorunluluğuna sahip olacak bankalar arasında Citigroup, JP Morgan, Bank of America, Deutsche Bank, HSBC, BNP Paribas, Royal Bank of Scotland ve Barclays bulunuyor.

 
Goldman Sachs, Morgan Stanley, UBS ve Credit Suisse ise hemen ardından takip ederek, yüzde 9 oranında sermaye zorunluluğla karşı karşıya kalacak.
 

Küresel sistem için çok önemli görülen 10-15 finansal kurum ise yüzde 0.5 ila 2 zorunlulukla yükümlü olacak.

BloombergHT

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Crude Oil Set to Follow S&P 500 Lower, Gold Under Pressure as Dollar Gains

Crude oil prices are facing renewed selling pressure as S&P 500 index futures point to broad-based risk aversion while gold...

Kapat