Bütün Kabahat Meyvelerde

Merkez Bankası, Haziran ayında meyve fiyatlarındaki aşağı yönlü düzeltme ile enflasyonun tekrar düşüş göstermesinin beklendiğini bildirdi.Merkez Bankası Mayıs ayında enflasyonunda taze meyve fiyatlarında sezon geçişlerinden kaynaklanan yüksek artışların ve baz etkisinin belirleyici olduğunu kaydetti. Öte yandan, temel enflasyon göstergelerindeki artışın öngörüldüğü şekilde sınırlı kaldığını ifade eden Merkez Bankası, Haziran ayında meyve fiyatlarındaki aşağı yönlü düzeltme ile enflasyonun tekrar düşüş göstermesinin beklendiğini bildirdi.

 

Merkez Bankası Mayıs Ayı Fiyat Gelişmelerini açıkladı. Mayıs ayında tüketici fiyatlarının yüzde 2.42 oranında arttığını ve yıllık enflasyonun yüzde 7.17’ye yükseldiğini anımsatan Merkez Bankası, Bu dönemde enerji, işlenmemiş gıda, alkollü içecekler ve tütün ürünleri ile altını dışlayan ÖKTG-H endeksinin yıllık artış oranın yüzde 5.14’e, bu endeksten işlenmiş gıda ürünleri çıkarılarak elde edilen ÖKTG-I göstergesinin yıllık artış oranın ise yüzde 4.72’ye yükseldiğini kaydetti. Rapora göre, Mayıs ayında hizmet fiyatları yüzde 0.40 oranında artarken grup yıllık enflasyonu 0.33 puan yükselerek yüzde 4.44 oldu. Hizmet yıllık enflasyonundaki bu artış özel okul ücretlerindeki yükselişler ile geçen ay olduğu gibi haberleşme grubu fiyatlarının oluşturduğu baz etkisinden kaynaklandı. Bu dönemde, kira yıllık enflasyonu düşük düzeydeki seyrini koruyarak, lokanta otel grubu yıllık enflasyonu da sınırlı bir gerileme kaydetti. Akaryakıt fiyatlarındaki artışların ulaştırma hizmetleri fiyatlarına yansımaları sürse de, grup yıllık enflasyonu geçen aya kıyasla değişim göstermedi. Sonuç olarak, grup yıllık enflasyonundaki sınırlı artışa karşın mevsimsellikten arındırılmış veriler grup fiyatlarındaki ılımlı seyrin sürdüğüne işaret etti.

 
TAZE MEYVE FİYATLARI AYLIK BAZDA ORTALAMALARININ OLDUKÇA ÜZERİNDE ARTIŞ KAYDETTİ

 
Mayıs ayında temel mal (gıda, enerji, alkollü içecekler, tütün ve altın dışında kalan mallar) grubu yıllık enflasyonu yüzde 5.05’e yükseldi. Bu dönemde dayanıklı mal (altın hariç) fiyatları, önceki aylardaki yüksek oranlı artışların aksine, mobilya ve otomobil fiyatlarındaki yavaşlama ve beyaz eşya fiyatlarındaki gerileme sonucunda yatay bir seyir izledi. Dayanıklı mal dışında kalan kalemlerde ise sınırlı artışlar gözlendi. Mayıs ayında enerji fiyatları yüzde 0.82 oranında arttı. Bu gelişmede, uluslararası petrol fiyatlarının gerilemesine karşın kur gelişmeleri neticesinde yükselen yurt içi akaryakıt fiyatları ve LPG fiyatları belirleyici oldu. Anılan dönemde, enerji grubu yıllık enflasyonu 0.78 puan artarak yüzde 8.57 seviyesine yükseldi.
 

Gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatları Mayıs ayında yüzde 4.71 oranında artarken grup yıllık enflasyonu 9.78 puan yükselerek yüzde 12.61 oldu. Grup fiyatlarındaki bu keskin artışta meyve fiyatları gelişmeleri belirleyici oldu. Bu dönemde, taze meyve fiyatları aylık bazda yüzde 76.12 ile geçmiş dönem ortalamalarının oldukça üzerinde artış kaydetmiştir. Bu gelişmede, arz yönlü unsurlar nedeniyle kiraz ve erik ürünlerinin Mayıs ayında endekse oldukça yüksek fiyat düzeylerinden girmesi etkili oldu. Aydan aya değişken ağırlıkların kullanıldığı hesaplama yönteminin de etkisiyle söz konusu ürünlerdeki fiyat artışlarının tüketici fiyatlarına yansıma oranı da yüksek gerçekleşebildi. Özellikle olumsuz hava koşulları sonucu kiraz arzındaki gecikmeye bağlı olarak fiyatların Mayıs ayında oldukça yüksek seyretmesi bu etkinin daha belirgin olarak gözlenmesine neden oldu. Sonuç olarak, endekse Mayıs ayında dahil olan kiraz ve erik ürünlerinin tüketici fiyatları üzerindeki etkisi yaklaşık 1.3 puan oldu. Söz konusu etkinin Haziran ayında tersine döneceği beklenmekte.

 

KATI VE SIVI YAĞ FİYATLARINDAKİ ARTIŞLAR İVME KAYBETTİ
 

İşlenmiş gıda grubunda ise katı ve sıvı yağ fiyatlarında artışlar ivme kaybetmekle birlikte Mayıs ayında da devam etmiş, şeker ürünleri ile alkolsüz içecekler fiyatlarında da yükselişler gözlendi. Ancak, et ile süt ürünleri fiyatlarında gözlenen düşüşler grup fiyat artışını sınırladı. Böylelikle, işlenmiş gıda yıllık enflasyonu 0.38 puan artarak yüzde 6.86 oldu. Üretici fiyatları Mayıs ayında yüzde 0.15 oranında artmış ve yıllık enflasyon yüzde 9.63’e yükseldi. Tarım fiyatları bu dönemde yüzde 1.93 oranında gerilerken, yıllık enflasyon düşük bazın etkisiyle 4.14 puan artarak yüzde 8.73 oldu. Bu dönemde buğday, pamuk ve ayçiçeği fiyatlarında azalışlar gözlendi.
 

İMALAT SANAYİ GENELİNDE FİYATLAR YÜKSELDİ

 
Uluslararası emtia fiyatlarındaki artışların birikimli etkileri ve kur gelişmeleri çerçevesinde Mayıs ayında imalat sanayi genelinde fiyatların yükseldiği gözlendi. Bu dönemde, fiyatlar yüzde 1.16 oranında artarken grup yıllık enflasyonu yüzde 11.27’ye yükseldi. MIGS sınıflamasına göre incelendiğinde, Mayıs ayında enerji hariç tüm alt kalemlerde fiyatların yükseldiği görüldü. Ana metal fiyatlarındaki yüksek artış sonucunda ara malları fiyatları yüzde 1.37 oranında artarken, sermaye mallarında gözlenen fiyat artışında makine ve teçhizat ile elektrikli makine imalatı fiyatları belirleyici oldu. Benzer şekilde, giyim eşyası imalatı fiyatlarındaki artışlarla dayanıksız; mobilya fiyatlarındaki artışlarla dayanıklı mallarda fiyatlar sırasıyla yüzde 0.96 ve yüzde 0.92 oranında yükseldi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Otomotiv Pazarı 5 Ayda Yüzde 56,26 Büyüdü

Türkiye otomotiv pazarı yılın ilk 5 ayında,   geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 56,26 büyüdü.   Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD)...

Kapat