Burcu Ünüvar: Yükseliş Kalıcı Görünmüyor

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %12 artış sergileyen sanayi üretimi (aylık bazda artış %6,9), piyasanın ve İş Yatırım’ın sırasıyla %6,4 ve %7,4 olan yükseliş beklentilerini geride bıraktı.

 
Aylık sanayi üretiminin bileşenlerine baktığımızda, imalat sanayi üretiminin yıllık bazda sanayi üretimi büyümesinin bir miktar üzerinde kalarak %12,8 arttığını görüyoruz (aylık artış %9,9). Öte yandan, elektrik-gaz ve madencilik sektörlerindeki üretim bir yıl önceye göre sırasıyla %9,9 ve %2,2 yükseldi.
 

Böylece yılın ilk dokuz ayında sanayi üretimi yıllık bazda %9,7 artış sergiledi. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam %13,5 seviyesindeydi.

 
Takvim etkisinden arındırılmış rakamlara baktığımızda yıllık büyümenin %6 ile sınırlı olduğunu görüyoruz. Arındırılmış rakamın sanayi üretim rakamının yarısına denk gelmesi ay içindeki takvim etkisinin kuvvetine işaret ediyor. Hem mevsim hem de takvim etkisinden arındırılmış rakamlara baktığımızda ise aylık bazdaki yükselişin %1,5 seviyesinde kaldığını görüyoruz.

  
Arındırılmış rakamların da gösterdiği gibi Eylül ayı sanayi üretiminin beklentileri aşmasındaki önemli nedenlerden biri takvim etkisi oldu. Eylül ayı ithalat rakamlarında yansımasını gördüğümüz üzere Ağustos ayındaki planlı bakım duruşları ve Ramazan bayramı nedeniyle yaşanan üretim kayıplarının telafi edilmeleri, Eylül ayı sanayi üretimini yukarı taşıdı.

 
Alt gruplara baktığımızda, ara malı ve dayanıklı tüketim malı üretiminin beklentimize kıyasla daha sert yükseliş sergilediklerini görüyoruz. Ancak bu yükselişin uzun vadeli bir eğilimden ziyade aylık geçici bir artış olduğunu düşünüyoruz. Yine de yakından izlemekte fayda var.

 
Elektrikli teçhizat ve motorlu taşıt araçlarının üretimlerindeki artış dikkat çekici. Ancak motorlu taşıtlardaki yükseliş Ağustos ayı planlı bakım duruşlarının çoğunluğunun otomotiv sektöründe olması nedeniyle şaşırtıcı olmamalı.

 
Yavaşlama beklentilerine rağmen, büyüme dinamikleri hala kuvvetli seyrine devam ediyor. Ancak önümüzdeki dönemde bir yavaşlamanın kaçınılmaz olduğunu düşünmeye devam ediyoruz. Kredi maliyetlerinin artmasıyla birlikte kredi büyümesinin önümüzdeki dönemde daha ılımlı seyretmesi yılın son çeyreğinde sanayi üretiminde aşağı yönlü düzeltmeyi destekleyecektir. Eylül ayı sanayi üretim rakamlarını sürdürülebilir bulmasak da aylık gerçekleşmeler yıl sonu için %6,7’lik büyüme beklentimiz üzerinde 0,5 puanlık yukarı yönlü risk oluşturarak beklentimizi hükümetin Orta Vadeli Program’da 2011 için açıkladığı %7,5’lik büyüme rakamına yaklaştırıyor.
 

Eylül ayı sanayi üretim rakamları son Enflasyon Raporu’nda kısa vade için çıktı açığını yukarı yönlü güncelleyen Merkez Bankası’nın (MB) büyüme öngörüsünü değiştirmeyecektir. Para politikasının orta vadeli perspektifine uygun biçimde MB daha ziyade, Avrupa’da yaşanan sorunların aşağı yönlü risk oluşturduğu 2012 yılı büyümesine odaklanacaktır. MB’nin kısa vadede TL likiditesini sıkılaştırarak enflasyon riskine karşı önlem alacağını, 2012 büyüme koşullarına bağlı olarak daha sonra kademeli gevşemeye gideceğini düşünüyoruz.
 

  
Burcu Ünüvar

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İçeride, Yurtdışı Piyasaların Olumlu Etkisi Vardı

Haftanın son işlem gününde, işlem hacminin oldukça düşük olduğunu gördük. Yurtdışı piyasalarda İtalya’nın kemer sıkma politikalarını içeren bütçe taslağını onaylaması...

Kapat