Burcu Ünüvar: Merkez Bankası Bir Şey Söyledi Mi?

Merkez Bankası’nın (MB) banka ekonomistleriyle gerçekleştirdiği toplantı, pek çok soruya yanıt bulunamadan sona erdi.

 
Küresel gelişmelerin farklı yönlerdeki risklere açık olması MB’nin baz senaryosunu tam netleştirememesine neden oluyor. Bu belirsizlik piyasa beklentilerine de yansıyor.

 
Kısa vadede enflasyonist risklerin ağır basması, MB’nin politika duruşunu en fazla etkileyen noktalardan bir tanesi. Görünen o ki, MB ya bir miktar daha değerli TL ya da daha yüksek faiz ile yola devam etmemiz gerektiğini düşünüyor.

 
Bu noktada MB, “küresel gelişmeler nedeni ile Türk Lirası’nda aşırı değer kaybı gözlenmesi dışında TL fonlama %5,75 seviyesinden yapılmaya devam edilecektir” diyerek, para politikası oranını anlamlı kılma mesajını net bir şekilde veriyor.

 
Mesaj net olsa da, kısa vadede kalıcı olarak bu seviyeye dönüleceğini düşünmüyoruz. Küresel gelişmelerin de etkisiyle TL’deki dalgalanma MB’nin likidite koşullarını sıkılaştırarak TL’nin fiilini maliyetini %12-12,5 bandına yakın tutmasına neden olacaktır. Bankacılık sektörü için belirsizliğin devam edeceği görülüyor.

 
MB, politika koridorunu aktif olarak kullanma konusunda kararlı görünüyor. Ancak TL fonlama için yüksek faiz sonsuza kadar devam edemez.

 
MB’nin büyüme ve enflasyon arasında bir denge kurması gerekecektir ve bu noktada faiz oranlarında belli bir normalleşme kaçınılmaz olacaktır.
   

Önümüzdeki dönemde gözler yine kur, enflasyon ve kredi büyümesi üzerinde olacak. MB, özellikle tüketici kredilerindeki mevsimsellikten arındırılmış büyüme oranının yılın son çeyreğinde %10’un altına gelmesini tercih edeceğini açıklıkla belirtti. Son dönemde artan kredi maliyetleri düşünüldüğünde bu isteğin gerçekleşeceğini düşünüyoruz.

 
Küresel gelişmeler netleşip sermaye akımlarının yönü belirlenene kadar, TL üzerindeki belirsizlik devam edecektir. Bu da, MB’nin enflasyon konusunda rahat bir nefes almasına şimdilik izin vermeyecektir. MB’ye göre enflasyon konusunda daha temkinli duruşumuzu koruyor ve 2012 enflasyonu için riskin yukarı yönlü olduğunu belirtmeye devam ediyoruz.

 
Ekim ayı enflasyonu, piyasa açısından önemli bir veri olacak. ÖTV arttırımı ve enerji zamlarının etkisiyle aylık rakamın oldukça yüksek olması bekleniyor. Gıda cephesinden beklediğimiz yukarı yönlü risk nedeniyle, Ekim ayı için aylık TÜFE bekletimiz %3,5 ile piyasanın ortalama %2,8’lik beklentisinin üzerinde.

 
Olumsuz bir sürprizin piyasa üzerinde baskı yaratacağını ancak olumlu bir sürprizin etkisinin sınırlı olacağını düşünüyoruz.

 
MB’nin faiz koridorunu kullanarak izlediği “esnek” politika yaklaşımı devam edecek görünüyor. Ancak daha kalıcı ve güvenilir bir politika duruşu için MB’nin iletişim kanallarını daha etkin kullanmasında fayda var.

 
Enflasyon konusundaki risklerin son ana kadar inkar edilmesi ve sonrasında MB’nin bu konudaki riskleri kabul edip sert bir tepki vermesi, MB’ye duyulan güveni zedeledi. MB’nin daha önce “kontrollü belirsizlik” olarak nitelediği duruş giderek “kontrolsüz belirsizlik” olma yolunda ilerlerken, MB’nin daha kontrollü ve şeffaf bir duruş sergilemesinin zamanı geldi.

  
Burcu Ünüvar
İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Faizler ne zaman artacak Bernanke…

EUR/USD ANALİZ Avrupa'nın kurtarma fonu, piyasaların Yunanistan Başbakanı Yorgo papandreu'nun ülkesi için hazırlanan kurtarma paketini halk oylamasına götüreceğini açıklamasının ardından...

Kapat