Burcu Ünüvar: Kısa Vadeli Enflasyon Beklentileri Sert Tepki Gösterdi

Merkez Bankası (MB) Kasım ayının ilk beklenti anketini açıkladı. Ankette göze çarpan ilk gelişme yıl sonu enflasyon beklentisinin %8’den %9,08’e yükselmesi. Ekim ayı enflasyonunun piyasa beklentisinin çok üzerinde gelmesi ve son açıklanan zamların fiyatlandırma davranışlarını yönetenler üzerinde endişe yaratması nedeniyle, beklentilerdeki kırılganlığın artması şaşırtıcı değil. Kısa vadeli enflasyon beklentilerinin aylık enflasyon gerçekleşmelerinden etkilenen yapısı Türkiye için bildik bir durum. Dolayısıyla kısa vadeli beklentileri para politikasını şekillendirmek adına sağlıklı bulmuyoruz.

 
Bu nedenle yıl sonu enflasyonuna odaklanmak yerine bozulmanın görece sınırlı olduğu orta vadeli beklentileri göz önünde bulundurmak gerekli. 12 aylık dönemde enflasyon beklentisi %6,84’ten %6,93’e yükseldi (mod %7’de sabit). 24 aylık dönemde enflasyon beklentileri %6,3’ten %6,42’ye artarken mod %6 seviyesinde sabit kaldı.

 
24 aylık dönem adına risk göstergelerinin Kasım ayında sakin seyirlerine devam ettiği görülüyor. 12 aylık dönem adına göstergeler yükselmesine rağmen tarihsel ortalamalarının altında seyretmeye devam ediyor.

 
Para politikası cephesinde, önümüzdeki 3 aylık dönemde faiz arttırımı beklenmiyor. Ancak katılımcılar önümüzdeki 6, 12 ve 24 aylık dönemlerde sırasıyla 25, 50 ve 75 baz puan aralığında faiz arttırımı öngörüyorlar.

  
2011 yılı büyüme beklentileri %6,7 seviyesinden %6,8’ye yükseldi. Önümüzdeki dönemde 2011 büyüme beklentisinin yukarı yönlü seyrine devam ettiğini görebiliriz. 2012 büyüme beklentileri ise %3,7 ile bizim %2,5’lik tahminimizin oldukça üzerinde.

  
MB’nin enflasyon riskini son ana kadar gözardı etmesinin yarattığı güven erozyununa rağmen orta vadeli güven açığı 150 baz puan ile sınırlı. Belirsizlik bandının 200 baz puan olduğu göz önünde bulunduruluduğunda bu seviye şu an için normal kabul edilebilir.

 
Yıl sonu enflasyonun yüksek gerçekleşeceği kesinleşse de, MB’nin 2012 enflasyonuna odaklanması para politikasının orta vadeli bakış açısına uygun. Bu açıdan MB’nin kısa vadede enflasyonist risklere karşı sıkı para politikası duruşunu devam ettirmesini bekliyoruz. Büyüme dinamiklerindeki zayıflamanın ölçüsü, sıkı para politikasının ne kadar süre devam edeceği üzerinde belirleyici olacaktır.

   
Burcu Ünüvar

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 14 Kasım 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ İtalya'da Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun hükümeti kurma görevini verdiği Mario Monti, Temsilciler Meclisi ve Senato başkanlarıyla bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı...

Kapat